166 voor aanwassen die, ontstaan voor 1 Mei 1809, thans nocr onbe- heerd of niet gedurende den voor bezitsverjaring vereischten ter mijn door iemand beheerd te zijn, mogen we stilzwijgend voor bijgaan, die gevallen zullen zich nu wel niet meer voordoen. Op 1 Mei 1809 werd hier te lande het Wetboek Napoléon voor het Koningrijk Holland ingevoerd en daarmee werden te gelijkertijd afgeschaft (Krachtens Kon. Besl. van 24 Febr. 1809) „alle wetten en ordonnantiën, tot het burgerlijk regt betrekkelijk en welke tot hiertoe in het Koningrijk of gedeelte er van, in vigueur zijn geweest onder de benaming van placaten, publi cation, enz." Als gevolg van de inlijving bij Frankrijk werd dit speciale Wetboek spoedig vervangen door den Code Napoléon, die weer werd opgevolgd, op 1 October 1838, door het nog bestaande Burgerlijk Wetboek. Deze gebeurtenissen zijn alle voorgevallen in tijden waarin de rivieren feitelijk in nagenoeg dezelfde omstandigheden verkeerden als tijdens de uitvaardiging van het Geldersch Waterrecht, want zooals we reeds opmerkten, bleef ondanks de Wet van 1806, de feitelijke toestand van voorheen, onveranderd bestaan tot 1849. De evengenoemde elkaar opvolgende wetboeken zijn slechts phasen van de Fransche wetgeving, zoodat een korte beschouwing der bepalingen van het bestaande B. W. hier voldoende is. De voorschriften die direct ons onderwerp raken, zijn vervat in de artt. 577, 578, 645 h 648, 651 en 652 B- W. De korte inhoud van genoemde artikelen komt hierop neer, dat de bevaar bare en vlotbare rivieren, met hunne beddingen en oevers, alsmede de in die wateren opkomende eilanden en platen, den Staat toe- behooren (behoudens rechten van derden), en dat de aanwassen ontstaande aan het tegen de rivier gelegen land, behooren aan de eigenaren dier landen. Wel is waar zegt art. 651, dat die aanspoeling ten voordeele komt van de eigenaars van den oever en is de vraag gerezen, of de Staat, die volgens art. 577 eigenaar is van den oever, de eenige rechthebbende op die aanspoelingen zou zijn, doch deze opvatting wordt geheel buiten gesloten, zoowel door de geschiedenis van dat artikel als door de redactie en moet dan ook, volgens arresten 1 o

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1899 | | pagina 170