170 krib aansluit en dat de aanwas, die na of tengevolge van door den Staat gemaakte kribben, aan dergelijke eigendommen ontstaat, toch moet worden beschouwd als natuurlijke aanwas, die volgens art. 657 B.W. aan den eigenaar van het oeverland behoort. Neemt men aan dat dit arrest kracht van wet moet toe gekend worden, dan is daarmee een niet onbelangrijke wijziging gebracht, in het beginsel der regelen, van Staatswege gebruikelijk bij het, ten behoeve van den Staat, in bezit nemen der aanwassen. In de eerste plaats zou daaruit voortvloeien, dat de door den Waterstaat aangenomen en door het Domeinbestuur gevolgde regel: de aanwas bij een krib binnen den afstand van 11/2 maal de lengte der krib stroomopwaarts en 21 /2 maal die lengte stroomafwaarts kan geacht worden door die krib te zijn veroorzaakt, komt te vervallen. Door de Staatscommissie, benoemd bij Kon. Besl. van 21 April 1892, is, in haar ontwerp van wet ter verzekering van den goeden staat der rivieren en stroomen in beheer bij het Rijk, wel is waar voorgesteld die voorschriften tot wet te maken, doch zoolang deze wet niet tot stand is gekomen, kunnen die regelen feitelijk niet meer voor ons bestaan. Toch mag uit het arrest niet worden afgeleid, dat de Staat voortaan geen rechten hoegenaamd kan doen gelden op bestaande en te ontstane aanwassen en verlandingen rivierwaarts van oever landen, in de nabijheid van rijkskribben gelegen, zoodanig dat geen krib of oeverwerk tegen die eigendommen is aangesloten. Bedoeld arrest laat de andere oorzaken, waaruit rechten voor den Staat geboren kunnen worden, onaangeroerd, zoodat deze nog altijd zijn aanspraken kan doen gelden in de volgende gevallen 1°. Wanneer buiten de evenbedoelde eigendommen platen of eilanden ontstaan, die met hunne latere aanwassen Staats eigendom zijn 2°. Wanneer aan de krib aanwas ontstaat die door een geul van den oever gescheiden blijft 3°. Wanneer de rivierbodem van Staatswege wordt opgehoogd zoodat hij boven water komt te liggen. Bij toepassing van deze beginselen is de door het arrest aange brachte verandering in werkelijkheid niet zoo groot als bij den eersten indruk schijnt, omdat het slechts bij uitzondering

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1899 | | pagina 174