174 feit dat art. 58 weer uitsluitend over niet openbare wateren handelt, zou moeten afgeleid worden, dat al. 2 van art. 57 alleen betrekking kan hebben op niet openbare rivieren. Het schijnt dan echter niet overbodig dat zulks uitdrukkelijk vermeld werd; waar gesproken wordt van een rivier, zonder meer, zou men mogen onderstellen, dat een algemeen begrip was weergegeven dus dat zoowel openbare als niet openbare rivieren zijn bedoeld. Onze teleurstelling is niet ongegrond. Waar men uitbreiding van rechtsbeginselen verwacht, vindt men inkrimping. In plaats van nieuwe, frissche begrippen, de verweerde kanten der oude wetsbepalingen afgesneden en alleen de nog eenigszins gave kern behouden. Neemt men de bij het werk behoorende toelichting ter hand, dan wordt het duidelijk welke overwegingen tot het formuleeren der genoemde wetsbepalingen hebben geleid en al moet men dan den Heeren samenstellers gelijk geven dat zij, van hun streng rechtsgeleerd standpunt en in het licht waaronder zij de zaak beschouwden, zich hebben bepaald tot enkele zeer algemeene rechts begrippen, toch rijst ook als van zelf de vraag, of zij wel het juiste licht op dit onderwerp hebben doen vallen en treedt de gedachte op den -voorgrond, dat zij voor de behandeling van deze materie hun Romeinschen bril vast op den neus hebben gedrukt en zoodoende, bij het beschouwen van onze huidige Rijntakken, deze in den maagdelijken staat van voor vele eeuwen, hun voor oogen werden getooverd. Bij de indeeling der zaken in rubrieken is afgezien „slechts na veel aarzeling en na rijp beraad" van de op zich zelf zoo belangrijke onderscheiding der zaken, in zaken in en buiten den handel, een onderscheiding die wel hier en daar in het bestaande B, W. gemaakt wordt. Zoo kunnen alleen zaken welke in den handel zijn, het onderwerp van overeenkomsten uitmaken en kunnen zaken buiten den handel o. m. geen voorwerp van bezit opleveren en niet door verjaring worden verkregen. Hier heeft het bestaande Burgerlijk Wetboek het oog op de zaken die voor den publieken dienst worden gebruikt en dus ook alle zaken, die jure publico eigendom zijn van den Staat. Men meende dat dergelijke onderscheiding, bij de tegenwoordige

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1899 | | pagina 178