198 De eenvoudigste zoowel als de geniaalste toepassing van men- schelijk denken zou er dan onder vallen. Kultuurtechnieker was dan de oorspronkelijke mensch, ten tijde dat hij zich voor het eerst een weg baande door het oerwoud! zou nog zijn de bewoner der zandgronden, op het oogenblik dat zijn kar piepend en krakend, moeilijk voortgetrokken door zijn os, een spoor trekt over de heide naar het plaggenveld zou tevens wezen de ingenieur Arnodin, die met trots kan wijzen op de door hem gebouwde transbordeurs te Bilbao, Bizerta en laatstelijk te Rouaan, scheppingen tot nog toe eenig in hare soort, te omschrijven als: „voor de scheepvaart in geen enkel opzicht „hinderlijke electrische kabeloverhalen". De kuituurtechniek is echter noch zoo oud, noch zoo jong, noch zoo ruim als men uit de aangehaalde voorbeelden zou kunnen besluiten, de eischen, door haar aan hare beoefenaars gesteld, liggen ergens de afstand is groot tusschen de gekozen uitersten in. Zij is een wetenschap geworden onder den invloed van het in Duitsch- land, onder den naam van „das Auseinandersetzungswesen''' be kende samenstel van landhuishoudkundige vereffeningshandelingen. Hare eerste belichaming in een wetenschappelijk werk dankt zij Dr. Friedrich Wilhelm Dünkelberg, directeur der koninklijke landhuishoudkundige hoogeschool te Poppelsdorf; in de door hem in 1883 uitgegeven Encyclopadie und Methodologie der Kulturtechnik bood hij hare elementen, gerangschikt en geordend, zijnen land- genooten aan. In den aanhef van het eerste deel noemt hij de kuituurtechniek: neen tak der algemeene polytechnische wetenschap toegepast op «het landbouwbedrijf in zijn geheelen omvang". n De ingenieurswetenschap in de engere beteekenis van het «woord, zoo licht hij toe, valt niet met het begrip kultuur- «techniek te zamen, de laatste beoogt de voortbrenging van levende «natuurvormen, planten en dieren is de techniek der ver- «hoogde teelt van organische wezens op een gegeven gebied, waar aan de natuurlijke eigenschappen binnen gestelde grenzen geheel «tot haar recht moeten komen, opdat zijn landhuishoudkundige «waarde en zijn beteekenis voor het menschelijk verkeer, grooter «worde dan oorspronkelijk het geval was."

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1899 | | pagina 202