199 »De beoefenaar der polytechnische wetenschap, de eigenlijke ingenieur, heeft daarentegen slechts met de onbezielde materie »te doen, met hare verwerking tot regelmatige bouwvormen, of nmet hare fabriekmatige behandeling." Deze definitie bleef niet onaangevochten, zij vond hare, zij het dan ook minzame, bestrijders. Als gevolg van het verschijnen van het zooeven genoemde werk, zag in Maart 1896 een leerboek het licht onder den titel Grundlehren der Kulturtechnikhet werd uitgegeven, onder medewerking van tal van kultuurtechnische specialiteiten, door Dr. Ch. August Vogler, professor aan de landhuishoudkundige hoogeschool te Berlijn. Hoezeer de behoefte aan zoodanig handboek zich had doen ge voelen blijkt daaruit, dat de eerste druk in anderhalfjaar tijds was uitverkocht en een nieuwe en verbeterde, reeds in 1898 volgde. Ook professor Vogler heeft getracht eene duidelijke omschrijving van het begrip kuituurtechniek te geven; volgens hem omvat de wetenschap: „alle geodesische en bouwtechnische werkzaamheden „en eveneens alle bestuursmaatregelen, waaraan de bedoeling ten „grondslag ligt door betere verdeeling van het landelijk grond bezit waaruit voortvloeit een gunstiger terreinverdeeling, de „aanleg van betere verkeersmiddelen en een doelmatig gebruik „van het levenwekkend water, naast de beteugeling van zijne „schadelijke eigenschappen het landbouwbedrijf tot hoogere „ontwikkeling te brengen, en de opbrengst van den bodem te „doen stijgen". De vergelijking der beide omschrijvingen met elkander, zal een vrij zuivere voorstelling van het wezen der zaak geven; schetsen wij daarbij nog vluchtig het programma van een kultuurtechnischen cursus, dan kan ons de verwerking van het begrip kuituurtechniek geen noemenswaardige moeielijkheden meer veroorzaken. Allereerst komen er op voor de natuurwetenschappelijke grond beginselen, waaruit de invloed van den bodem en van het water op den plantengroei is te verklaren. Als hieraan aansluitend, vermelden wij de meteorologie en de klimatologie; dan volgt als voorbereiding voor de bouwkunde de onontbeerlijke mechanica en de om andere redenen eveneens

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1899 | | pagina 203