200 onmisbare hydrostaica en hydrodynamica. (Leer van het even wicht en leer van de beweging der vloeistoffen.) Hiermede wordt de natuurwetenschappelijke afdeeling van het programma afgesloten. Het bouwkundig gedeelte van het leerplan omvat de uitgebreide behandeling van alles, wat betrekking heeft op grondverplaatsing, van den aanleg van wegen en waterleidingen en van den bouw van bruggen, tot al welke werkzaamheden landhuishoudkundige hervormingen aanleiding geven, zonder geheel uit het oog te verliezen, de behandeling van openbare werken van meer alge- meene strekking, voor zoover deze van invloed kunnen zijn op het gebruik van den bodem. De uitvoering van het programma daalt tot in de kleinste bizonderheden af voor het gedeelte, de eigenlijke kuituurtech niek, -gewijd aan de verspreiding der voor den mensch onmis bare kennis, om in het belang van het landbouwbedrijf volstrekt heerscher over het water te kunnen worden. Nog neemt eene plaats op het leerplan in, het onderricht in het maken van ontwerpen van allerlei aard, waarmede de grens van het technisch gebied waarover het zich uitstrekt, waarop de kuituurtechniek zich beweegt, bereikt is; en waarvan, zooals van zelf spreekt, de geheele landmeetkundige studie deel uitmaakt. Eene afzonderlijke afdeeling van het programma vormt, voor zoover de kuituurtechniek er mede in aanraking komt, de staat huishoudkunde zoowel als de landhuishoudkunde, de agrarische wet- "■evine en alle andere met haar verband houdende wetten, en ten slotte, de inrichting en de werking der betrokken bestuursafdeeling en de aan haar verwante takken van staatsdienst, [Kameralislischer Teil.) Toetsen wij de kennis en de ervaring van den landmeter van het kadaster aan de door het programma gestelde eischen, dan mogen wij verklaren, dat de nieuwe werkkring hem door de kui tuurtechniek geopend, zijn krachten niet te boven zal gaan, mits hem eenigen tijd ter voorbereiding wordt gegeven. Aan die verklaring achten wij ons verplicht toe te voegen, dat de Nederlandsche regeering op het oogenblik over geen enkel ambtenaarskorps de beschikking heeft, dat zonder voorbereiding, o o

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1899 | | pagina 204