201 onmiddellijk voor de uitvoering van kultuurtechnische werkzaam heden in haren geheelen omvang zou kunnen worden gebezigd, en dat het uit den aard van hunnen werkkring in de allereerste plaats de landmeters van het kadaster zijndie na voldoende voor bereiding, er voor in aatimerking komen. De juistheid van de laatste opmerking kunnen wij niet beter staven, dan door aan te halen de uitspraak van niemand minder dan Professor Dr. Vogler, waarmede Dr, Dünkelberg instemt; de eerste noemt de landmeters: denjenigen Technikernwelclie vorzugsweise berufen erscheinen Meliorationsanlagen für Landgemeinden und Genossenschaften auszuführen und als Vertrauensmttnner und Ratgeber der ~Land- bevölkingden Sinn dafür zu wecken R Dat n Vertrauensmttnner und Ratgeber" is veelbeteekenend voor wie het duister mocht wezen de toelichting, dat zoowel in Pruisen als in Nederland, de landmeter hoog in aanzien staat bij den landbouwer, diens nagenoeg onbeperkt vertrouwen geniet; tegenover eene hervorming aanbevolen door den landmeter en door dien ambtenaar tevens uitgevoerd, zal slechts in geringe mate wantrouwen door hem worden aan den dag gelegd. In Zuid-Duitschland en in de Rijkslanden is het melioratiewezen toevertrouwd aan ambtenaren gevormd op de polytechnische scholen, aan ingenieurs; eene regeling die niet in het belang schijnt te wezen van de oplossing der zuivere landhuishoudkundige zijde van het vraagstuk, in Pruisen althans schenkt men, tot welke urnen'" niemand minder behoort dan der Geheime Regierungsrat Professor Dr. Dünkelberg, de voorkeur aan de, nog van betrekkelijk jongen datum zijnde academische opleiding te Pop- pelsdorf. Over de wijze waarop deze kultuurtechnische cursus tot stand kwam nog een enkel woord. In de nabijheid van Wiesbaden, eertijds hoofd- en residentiestad van het voormalige hertogdom Nassau, te Hof Geisberg, stichtte omstreeks 1860 het Bestuur van den Bond van Nassausche Landhuishoudkundigen een school voor de bij het consolidatiewezen werkzaamgestelde landmeters; de uitkomsten dezer inrichtingen van onderwijs bewezen, hoezeer de in alle opzichten ervaren land-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1899 | | pagina 205