202 meter de eigenschappen bezat, om zich de kennis eigen te maken, die voor den kultuurtechnieker onmisbaar is, en oefenden tevens zeer veel invloed uit op het wezen der, zooals reeds werd opge merkt, veel latere Pruisische organisatie. Haar nederig begin was de vergunning in den herfst van 1875 gegeven, ter gelegenheid der destijds gehouden tuinbouwten toonstelling te Keulen, door den minister Dr. Friedenthal, om een proef te nemen met de instelling van een kultuurtechni- schen cursus te Poppelsdorf. Het zomerhalfjaar van 1876 begroette van dien leergang de geboorte; in den letterlijken zin van het woord stroomden van heinde en verre leerlingen toe. De gekoesterde verwachtingen werden werkelijkheid, de eerste officieele erkenning hiervan kwam reeds den 6den Januari 1878, van de zijde van den vroeger genoemden minister, in den vorm van een besluit, waarin bepaald werd: „dat in de toekomst bij de aanstelling van landmeters door de Auseinandersetzungsbehördeonder overigens gelijke verhoudingen, „aan hen de voorkeur zou worden geschonken, die de academie „te Poppelsdorf of eene daarmede gelijk te stellen inrichting van „onderwijs zouden hebben bezocht en in het bezit zouden zijn van „het einddiploma hunner school." De Pruisische regeering liet het hierbij echter niet; in 1880 stichtte zij op initiatief van den minister Dr. Lucius, aan de universiteit te Bonn eene leerschool voor de geodesie, waartoe professor Dr. Vogler van de polytechnische school te Aken geroepen werd. Reeds in het voorjaar van 1881 werd hij van privaat-docent tot buitengewoon professor bevorderd; met deze benoeming valt samen de opneming der geodesie, voor de eerste maal, in het leerplan eener Pruisische hoogeschool. Een tweede gewichtige maatregel, genomen in overleg met het koninklijk ministerie voor openbare werken, bestond daarin, dat voor hen, die een voldoend examen voor rijksbouwmeester zouden hebben afgelegd, en zich bereid verklaarden tot in dienst- treding bij het melioratiewezen, in het voorjaar van 1881 een staatsstudiebeurs werd ingesteld.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1899 | | pagina 206