203 Weldra bleek de academie te Poppelsdorf bij Bonn alleen, niet in de behoeften van den Pruisischen Staat te kunnen voorzien, sints 1883 bestaat ook aan de landhuishoudkundige hoogeschool te Berlijn een kultuurtechnischen cursus. In Oostenrijkmaar ik mag niet uit het oog verliezen dat ik niet ben de spreker van den dag, en dat ik u tot nog toe schuldig bleef het waarom, voor mijn optreden op heden. Met het rapport n°. 159, uitgebracht door de commissie Ont ginning" van het Nederlandsch Landbouwcomitétot titel dragende: Maatregelen tot het verkrijgen van beter afgeronde eige?idomme?i" heeft in beginsel het onderdeel van het Auseinandersetzungswesen, r.Die Zusammenlegung der Grwidstückede landverlegging de afrotiding der eigendommen, in ons land zijn intrede gedaan. Uw Bestuur droeg over dat onderwerp eene uitgebreide memorie op aan den Heer Directeur-Generaal Chef der Afdeeling Land bouw aan het Departement van Binnenlandsche Zaken en aan H.H. leden der Commissie Ontginning", wijl het er van over tuigd is, dat wij te zijnertijd als medearbeiders zullen worden geroepen. Voor ruim !/3 heeft dat, nog niet geheel voltooide stuk, die H.H. bereikt. Voor een goed deel hebben wij het in eigen hand, in welke verhouding wij tot het geheel nieuwe dienstvak zullen komen te staan; uit naam en in opdracht van het Bestuur wek ik u op, alle krachten in te spannen, opdat zulks zij in de hoedanigheid van „kuituur-ingenieur' Herinnert u, dat op ons de verplichting rust openlijk te getuigen van de innerlijke kracht die in ons schuilt Denk om het verband tusschen de bevrediging onzer wenschen en ons willen Het werkelijkheid worden onzer verlangens hangt nagenoeg geheel af van de oordeelkundige volvoering onzer wilsuitingen. Onlangs trof ergens mijne aandacht *11 existe tout pres de nous un petit pays rïche, épris

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1899 | | pagina 207