219 Op het oogenblik, dat de convocaties ter perse waren, ontving spreker het protest, dat geen argumenten bevat, in den toon veel te wenschen overlaat en bovendien in de hoofduiting onjuist is. Het geheele corps zoü door het artikel beleedigd zijn? Beschouwen wij de zaak onbevooroordeeld en met de noodige kalmte. Spreker heeft ook wel eens gebruik gemaakt van een dokters attest, maar heeft zich door het artikel niet beleedigd gevoeld. Zij, die nimmer gebruik van een attest gemaakt hebben, kunnen zich evenmin beleedigd gevoelen. Het staat echter als een paal boven water, dat er misbruiken zijn. Spreker had de mededeeling, dat het protest niet zou geplaatst worden, kunnen doen in deze vergadering of in de eerstvolgende aflevering van het Tijdschrift. Hij heeft echter de leden niet voor een fait accompli willen stellen, doch hun de gelegenheid willen geven op deze vergadering te beslissen of zij verder met hem als redacteur in zee willen gaan. Overgaande tot eene breedere beschouwing van dit onderwerp zegt spreker, dat de landmeter uit den aard van zijn werkkring is een zelfstandig ambtenaar; veel zal afhangen van zijne persoon lijke eigenschappen. Het toezicht heeft geringen invloed op quali- teit en quantiteit van zijn werk. Er mag hem bij zijn dikwijls ingespannen arbeid geen „feu sacré" ontbreken, daarom moesten ijver en toewijding waardeering, aanmoediging en zoo mogelijk belooning vinden. Toejuichingen In de 25 jaar, die spreker bij het kadaster is geweest, heeft hij den indruk gekregen dat het „feu sacré" is gedoofd, de ijver en toewijding zijn verflauwd, de lust om door studie en onderzoek een hooger standpunt in te nemen is bedwongen. Hij wijt dit niet aan de landmeters zelf en weidt uit over de oorzaken van den toenemenden geest van onverschilligheid, van het verdwijnen der ambitie. Reeds zoover is het gekomen, dat thans op ironische wijze wordt gesproken over eene werkzaamstelling, die vroeger eene onderscheiding was, zooals bijv. bij hermetingen teekenen van instemming). In verband hiermeê is het artikel van den heer Hoffmann een merkwaardig symptoom, een protest tegen een klein misbruik

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1899 | | pagina 223