34 wij misschien met elkander de gronden aanvoeren, die afdoende verbetering tot onafwijsbaren eisch maken. En nu Mijne Heeren tot de zaak. Ambtenaren van den Staat behooren onder méér te zijneen voudig en zuinig; vooral in hun ambtelijk optreden. Eenvoudig, omdat zij toegankelijk behooren te zijn voor een ieder, en juist het meest voor de minder bevoorrechten; zuinig, omdat het niet aangaat goeden sier te slaan van eens anders goed. De betrekking van Landmeter van het kadaster acht ik een eenvoudig ambt, dat moet bekleed worden door praktisch ontwik kelde mannen, met veel toewijding en groote werkkracht, die voortdurend de theorie van hun vak bijhouden. En waar ik er den nadruk op leg dat ik onder deze gegevens de betrekking eenvoudig noem, wensch ik er terstond aan toe te voegen dat ik de grootste waardeering heb voor dien eenvoudigen geest, die bij ons Corps voorzit, en waarbij de aanstellerij van onbeduidendheden is buiten gesloten en men gelukkig te gezond van verstand is om mede te doen aan de zoozeer gebruikelijke ambtelijke opschroeverij. Wij zijn, of althans wij behooren te zijn, even als alle andere ambtenaren, eenvoudig in ons doen en laten en verplicht in dien zin ons leven en bewegen in te richten niet alleen dan, wanneer het ons eigen beurs betreft, maar ook als het gaat om de penningen van den Staat. Gaat in uw eigen herinneringen 11a, hoe aangenaam het u steeds aandeed, bekwame menschen te ontmoeten, die zich eenvoudig gedragen en afkeerig blijken van alle gezwollen denkbeelden over stand, fortuin, positie enz. Zonder te letten op hunne verdere beginselen voeldet gij u in hun gezelschap wel. Zóó, Mijne Heeren, is het ook met een ambtenaar; hij behoort als dienaar van den Staat eenvoudig en welwillend op te treden en nooit te vergeten dat zijn geheele bestaan met de welvaart van zijne landgenooten samenhangt en zijne diensten zelfs met de penningen van de kleinsten in den lande vergoed worden. Ik behoef u dan ook wel niet te zeggen dat ik mij niet kan vereenigen met het denkbeeld, als zouden ambtenaren en militairen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1899 | | pagina 34