37 met veel zorg, de ambtenaren in 5 klassen gerangschikt en ik wil aannemen dat die schikking voor de verschillende besturen niet gemakkelijk is geweest, en dat de ondervinding na dien zal geleerd hebben dat er hier en daar nog gebreken waren ingeslopen. Wanneer men de opsomming in art. 2, leest van de 600 ver schillende ambten, die in staatsdienst worden vervuld, van welke opsomming eene aanvulling en herziening in Februari 1.1. heeft plaats gehad en men ziet dat in die 600 ambten, verdeeld in 5 klassen, naar het vastgestelde tarief kan gereisd worden met tiit- zondering van slechts 16 afzonderlijk vermelde, dan zal men zeker niet verwachten dan de landmeters van het kadaster, volgens de genoemde Koninklijke besluiten wel degelijk reizende en verblijf- houdende naar het tarief der 3e klasse, bij hooge uitzondering niet volgens die besluiten worden behandeld, doch kalm weg, volgens art. 15., gebracht zijn onder die klassen van personen waarvoor de vergoeding der verblijfkosten te hoog wordt geacht. Wat voor die in het oog vallende uitzondering de redenen kunnen geweest zijn, weet ik niet, doch wèl is mij bekend dat, behalve de in art. 24 van het Koninklijk besluit genoemde 16 soorten van ambtenaren, verder slechts om zéér bijzondere redenen, die uitzondering is gemaakt, of wel volgens art. 23 afkoop of abon nement is gegeven- Zoo b.v. aan commiezen, belast met het toezicht op zout- en beetwortelsuikerfabrieken, omdat het verblijf van dien aard is dat zij zich tijdelijk ter plaatse kunnen vestigen, meest ongehuwd zijn en op andere wijze, naar vaste regelen, voldoende worden schadeloos gesteld. Den ambtenaren der directe belastingen en van het kadaster is na 2 jaar reizen volgens tarief, bij Koninklijk besluit van 9 Maart 1885 n°. 6, abonnement gegeven, wat, naar ik vernam, hun niet ten schade was. Aan het departement van Waterstaat Handel en Nijverheid, met ruim 9000 ambtenaren, werden voor de verblijfkosten alléén buiten het tarief gesteld de tijdelijke of buitengewone opzichters van den waterstaat, die veelal belast zijn met werkzaamheden waardoor zij wel 20 dagen en meer per maand op ongeveer dezelfde plaats

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1899 | | pagina 37