38 werkzaam zijn en dus gemakkelijk huisvesting kunnen vinden. De daarvoor in de plaats gestelde vergoeding schijnt aan billijke eischen te voldoen en is wederom aan bepaalde regels gebonden- De landmeters van het kadaster echter werden ongeveer een jaar na het in werking treden van het Koninklijk besluit voor het tarief, bij circulaire d.d. 23 Februari 1885, (collegiaal genoemd de broodcirculaire) in kennis gesteld met eenige voorschriften en terechtwijzigingen betrekkelijk reizen en verblijven, zonder tarief, noch abonnement of daarvoor in de plaats gestelde billijke regelen. Het ligt niet in mijne bedoeling deze circulaire, als behoorende tot den inwendigen dienst van ons vak in bijzonderheden te behandelen. De indruk dien zij op de collega's in den lande gemaakt heeft, was van dien aard dat ik het niet wenschelijk acht daarover thans nog te spreken. De steller van het stuk zal later hebben moeten inzien dat de leidende gedachten er van nu juist niet zullen medegewerkt hebben om het corps landmeters van het kadaster te verheffen, hoewel ik zooals ik reeds deed uitkomen, niet kan afkeuren den geest van eenvoud die daarin doorstraalt. Of de belangen van den dienst door al die uitgewerkte aan duidingen zijn gebaat geworden, betwijfel ik echter zéér en ik wensch van ganscher harte dat wij verder voor dergelijke krasse stukken gespaard mogen blijven, te meer nog, daar het gebleken is dat de laakbare tekortkomingen van enkelen óók gewroken zijn aan velen wien lof niet werd onthouden. Toch heb ik opgemerkt dat vele daarin uitgedrukte denkbeelden sedert geheel zijn losgelaten en het reizen den landmeters niet zoo bitter meer gemaakt wordt als weleer. Reeds sedert lang toch wordt ook eenige vergoeding toegekend voor bijzondere slijtage aan kleeding wat aan het slot der be doelde circulaire werd afgekeurd. Zooals den collega's wel bekend is, ben ik geplaatst aan een kantoor waar de gemeenten niet ver uit elkander zijn gelegen en veel van het werk te velde wordt ingenomen door de opnemingen in de residentie zelf. Ik maak natuurlijk kleine reizen, meestal per stoomtram, en kan haast zonder uitzondering des avonds weder tehuis zijn.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1899 | | pagina 38