40 De landmeter toch brengt meermalen onder zeer ongunstige weersgesteldheid den geheelen dag met inspanning van lichaam en geest in de open lucht door, terwijl de inspecteur zoowat den ganschen dag kantoorwerk heeft te verrichten. Ik meen thans te mogen resumeeren. Ik heb u trachten aan te toonen dat van de ruim 12500 ambte naren, ressorteerende onder de departementen van Financiën en Waterstaat, alléén de landmeters van het kadaster met eenige belasting-ambtenaren en buitengewone-opzichters buiten het tarief om worden behandeld. De regelen daarvoor vastgesteld, blijken voor de ambtenaren van de belastingen en de opzichters doeltreffend te zijn, doch de wijze waarop de zaak bij de landmeters is ingericht, voldoet niet aan billijke eischen en het komt mij dan ook voor, dat eerst dan eene afdoende oplossing zal worden verkregen, wanneer zij volgens tarief zullen worden behandeld. En waar ik vermeen dat in die richting de oplossing is gelegen, doe ik dat in de overtuiging dat het verblijven volgens tarief voldoende en geregeld is en dat het verblijf op de wijze als thans voor de landmeters nog in gebruik is, niet aan billijke eischen voldoet en geheel onvoldoende geregeld is te achten. Het maakt, zoo oppervlakkig beschouwd, wel een goeden indruk dat den ambtenaar vergoed zal worden wat hij ten dienste van den Staat uitgeeft en het heeft zelfs den schijn, alsof eene dergelijke regeling bij gunstige uitzondering voor de landmeters, met hunne zware velddagen, moet gemaakt zijn. Ja Mijne heeren, dat kon zoo zijn, doch het is helaas geheel anders. Onder den drang van de eerder genoemde circulaire zijn de kosten van de dienstreizen geweldig gedrukt en was het onzen chefs slechts gegeven daarin eenige verandering te bewerken voor de z.g. slijtage en het vervoer per rijtuig. Het is, naar ik vermeen, zelfs voorgekomen dat nog uitgaven werden geschrapt of verminderd, en zoo geraakte men, al dringende, van zelf tot cijfers voor verblijfkosten, die, vergeleken met die van het tarief uit het Koninklijk besluit, wel niets meer gelijken en een vreemd licht doen vallen op de met zorg gerangschikte ambten en de daarvoor gekozen tarieven van verblijfkosten.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1899 | | pagina 40