42 Eene toepassing van straf voor de overdrijving van enkelen, ook op onschuldigen, kan ik niet aannemen. Er blijft mij dan ook niet anders over dan te gelooven dat de Regeering de billijkheid van het tarief ook voor ons zal moeten erkennen en ons niet verder en niet langer zal behandelen op een andere wijze dan oorspronkelijk in de bedoeling van de ontwerpers van het tarief moet hebben gelegen, en ons niet zal afzonderen van de plaats, die ons Koninklijk werd aangewezen. In de hoop iets te hebben bijgedragen tot dat doel, stap ik van reizen en verblijven af en over naar de verschaffing van meet- en andere benoodigdheden door den Staat. Mijne heeren, ik beschouw het bestaan van dien eigenaardigen toestand bij ons vak, waar wij verplicht zijn zelf zoowat voor alle, zelfs kostbare benoodigdheden, te zorgen, evenals onze minuutplans, als overblijfsels uit de kadastrale oudheid en met de zaak van de verblijfkosten tot heden maar op den ouden voet behouden. Het geval is alweder even vreemd als het vorigewij maken alleen nu nog deze uitzondering méér dat wij onder alle ambte naren in het geheele Rijk, hierin geheel alléén staan. Het geeft heusch een gevoel van verlatenheid wanneer men ontdekt dat aan eenzelfde departement voor de ambtenaren van de belastingen op dat punt zoo goed wordt gezorgd, zoodat het een lieve lust is om te zien, hoe bij resolutie van 21 Mei 1873 no. 2, die zaak voor hen afdoende is geregeld. In 24 artikelen is op 1 Juni 1873 daaromtrent eene instructie in werking getreden, die besloten wordt met eene uitvoerige lijst van wel 35 soorten van werktuigen, die de ambtenaren bij de uitvoering hunner werkzaamheden behoeven en die hun alle door het Rijk worden verschaft; zelfs voor onderhoud en vervanging bij teniet gaan of verlies zijn bepalingen getroffen, zoodat ieder weet waar hij zich aan heeft te houden. Zeer matig gesteld vermeen ik dat een landmeter toch minstens 100 noodig heeft voor de aanschaffing van de aller noodzakelijkste meet- en teeken-instrumenten, waaronder ik dan natuurlijk niet reken een min of meer kostbaar hoekmeet-instrument, metalen liniaal en planimeter. I

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1899 | | pagina 42