44 Met eene dergelijke regeling is tevens te bereiken dat alle landmeters met vooraf beproefde instrumenten van dezelfde en de beste soorten werken en dat zij goed in stand worden gehouden, wat voor het werk zelf van het grootste belang is. Geregelde verificatie der instrumenten kon plaats hebben door eene jaarlijksche opzending naar het station voor onderzoek te Delft, waardoor almede ten nutte van het werk zou worden gehandeld. Over dit punt zal ik niet verder uitwijden, doch ik wensch nog even uw aandacht te vestigen op een zaak, die in nauw verband staat met al het voorafgaande, namelijk de belooning der ketting slepers en de wijze waarop zij in sommige gevallen moeten verblijven. Het komt mij voor dat het een eerste vereischte is voor het leveren van degelijk werk, dat men goede hulp heeft en dat laat met de tegenwoordige kettingslepers dikwijls veel te wenschen over, ook al omdat de belooning van dien aard is dat men daarvoor geen groote eischen kan stellen. Gemakkelijk schijnt mij de oplossing niet, doch het komt mij voor dat daarin ook eenige regeling moet getroffen worden en dat b.v. een minimum loon per uur zou kunnen worden vastgesteld. Eenige verblijfkosten zouden in verband met de uren te velde doorgebracht, kunnen worden vergoed, waardoor het verkrijgen van beter hulp zou worden in de hand gewerkt. De betaling en verantwoording daarvan door den landmeter zouden, op dezelfde wijze als thans plaats heeft, kunnen geschieden. Dat er bij een ander dienstvak op dat punt is voorzien, bewijst de aanwezigheid van bedienden aan de ijkkantoren, waar ze den ijker bij het ruwe deel van het werk behulpzaam zijn; zij zijn in vasten dienst van den Staat, genieten eene bezoldiging van 7 a 10 gulden per week en reizen en verblijven naar het tarief der 5® klasse. Het spreekt vanzelf dat ten aanzien van de behandeling, de promotie en de bezoldiging der verschillende categorieën van ambte naren wel nimmer aan alle eischen zal kunnen worden voldaan. Het volmaakte is, helaas! niet van deze wereld, maar al is de volmaaktheid niet te krijgen, daarom behoeft een ergerlijke onge lijkheid als thans bestaat, niet bestendigd te blijven. Het is Staatsbelang, dat de ambtenaren, bij wier ambtsvervulling

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1899 | | pagina 44