49 moeilijkheden een motief kan gelegen zijn om over dit punt heen te stappen. Hij acht in vele gevallen een goede oplossing mogelijk. Aan de groote kantoren zijn altijd verscheiden landmeters met terreinwerk belast. Ieder hunner weet vrij nauwkeurig, hoeveel dagen hij gemiddeld jaarlijks te velde werkzaam is. Met deze gegevens kon, in vele standplaatsen, aan een of meer bepaalde personen, van staatswege een minimum loon worden verzekerd. De landmeters zouden zich dan, onder goedkeuring van den Ingenieur-Verificateur, hebben te verstaan omtrent de regeling van hunne terreinwerkzaamheden. Op deze wijze zou men steeds van goed geoefend personeel verzekerd zijn en over het loon konden geen moeilijkheden meer ontstaan. Naar aanleiding van 't geen de heer Barenbroek heeft gezegd, dat namelijk de landmeters niet meer bevreesd behoeven te zijn, dat de werkelijk gedane uitgaven hun niet zouden worden vergoed, geeft hij als zijn meening te kennen, dat de landmeters, door de aanmerkingen en besnoeiingen, zoo goed als niets meer durven uitgeven, zoodat zij zich liever op allerlei manieren zien te behelpen, dan zich bloot te stellen aan finantiëele schade. Met een voorbeeld uit eigen ervaring toont hij aan, dat het nadeel, geleden op geheel te goeder trouw gedane uitgaven bij dienstreizen, beteekenend kan zijn. De verzekering, dat in de divisie Amsterdam, geen kortingen op gedane uitgaven meer plaats hebben, verliest zijns inziens dan ook veel in waarde, nu die uitgaven, reeds sedert jaren, van hooger- hand, tot een minimum worden beperkt. Voorts merkt hij op dat de landmeter die op een velddag, na etenstijd terugkeert 't geen op vele plaatsen waar het middag maal vroeg wordt gehouden altijd en op andere plaatsen dikwijls zal voorkomen voor de keuze staat, of zich zijn maaltijd te ontzeggen, of den regel in zijn gezin te verstoren. Hij is dan ook ten volle overtuigd dat het tarief van het Koninklijk Besluit van 1884, zonder uitzonderings bepalingen, behoort toegepast te worden. De heer Col pa acht, behalve om de reeds genoemde redenen, declaratie van de werkelijk gedane uitgaven minder goed mogelijk, omdat men op reis altijd kleinere of grootere uitgaven doet waartoe men strikt genomen niet verplicht zou zijn. Consciencieuze opgave

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1899 | | pagina 49