55 Deze geheel eenige toestand was van korten duur, met het dalen der verdiensten namen de tijdelijk aangestelden, die elders beter terecht konden, hun afscheid. Het waren niet de beste elementen die bleven. Een derde en laatste groep vormde zich meer geleidelijk, onder hen komen voor adspirant-landmeters welke hun doel niet bereikten, klerken bij het kadaster en voorts personen, welke het teekenen liefhadden om de kunst zelf. Zij ontvingen hunne aanstelling meestal van den Ingenieur- Verificateur van het kadaster, in wiens divisie zij werkzaam zouden zijn. Dat onder deze omstandigheden een keurcorps zich zou hebben ontwikkeld zal wel niemand gelooven, de groote, bijna aan licht vaardigheid grenzende gemakkelijkheid waarmede benoemingen werden uitgereikt, had tengevolge, dat het algemeen peil van ont wikkeling van het korps daalde beneden de eischen, te stellen aan een onderdeel van het kadastrale personeel, dat zeer zeker te eeniger tijd geroepen zal worden belangrijker diensten te bewijzen dan tot nog toe het geval was. De tegenwoordige diensten dezer ambtenaren komen bijna uit sluitend neer op het verrichten van kopiewerk, van die taak kwijten zij zich zoo goed mogelijk, zij zijn echter veelal in botsing 'met de kadastrale aesthetiek, en toonen onophoudelijk zelfs niet ge schikt te zijn voor in dit opzicht zelfstandig optreden. Deze uitspraak lijkt in genen deele op een lofzang, zij is evenwel ook niet bedoeld als een verwijt, veelmeer stellen we er, in alge- meenen zin, een feit door vast Wie dagelijks voor een teekentafel staat is daarom nog geen teekenaar! Een deel van een geheel kan niet worden behandeld zonder ook het geheel in de beschouwingen te betrekken, wil men althans de gelegenheid openen tot het aangeven der jiiiste verhouding, waarin het deel staat, of moet staan, tot het geheel. De teekenaar bij het kadaster vormt een deel van het kadas trale personeel, waarvan de kern is; de landmeter van het kadaster, deze laatste is de voortbrengende kracht. Wat door den landmeter in enkelvoud wordt voortgebracht,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1899 | | pagina 55