57 Bedoeld onderzoek behoort b.v. te omvatten: allereerst, prak tische bedrevenheid in het kaarteeren, het teekenen en het be schrijven van kaarten en voorts, de reken-, stel- en meetkunde, de goniometrie en trigonometrie, de Nederlandsche, Fransche en Hoogduitsche taal. Als grens van het weten kan worden aangenomen de ontwik keling, waarover beschikt een leerling der H. B. S. met vijfjarigen cursus, die geschikt geoordeeld werd tot het volgen van het onderwijs, dat in de 4e klasse wordt gegeven. Toegerust met deze voorbereidende kennis, zal de tot teekenaar benoemde jongeling een toekomst tegemoet gaan, waarin de ver wachtingen, door hem als denkend wezen gekoesterd bij het aan vaarden van zijn werkkring, voor het meerendeel zich zullen ver wezenlijken. De toekomstige teekenaar zal zich mogen verheugen in een op gewekt intellectueel bestaan, gelukkig zal hij zich achten ontkomen te zijn aan het sufferige plantenleven van zijn hedendaagschen ambtgenoot. Indien de denkbeelden in deze schets ontwikkeld werkelijkheid werden, zou daaruit van zelf voortvloeien dat het examen-programma voor boekhouder kwam te vervallen. (Art. 16 van het Kon. Besl. van 4 April 1891 No. 15.) De teekenaar door ons geschetst zou allicht voor boekhouder geschikt zijn en indien niet, zouden enkele maanden praktijk hem hoogstwaarschijnlijk bruikbaar maken. De werkkring van den tegenwoordigen teekenaar is voor de betrekking van boekhouder een volstrekt onvoldoende voorbereiding; de regeering schijnt daar echter anders over te denken, ja aan den teekenaar kent zij zelfs de voorkeur toe boven den klerk, die gedurende tien jaren, onmiddellijk aan het examen voorafgaande, aan een kantoor van de hypotheken en het kadaster bij de ka dastrale boekhouding is werkzaam geweest. (Art. 15 van het Kon. Besl. van 4 April 1891 No. 15.) Is het aanstellen van teekenaars tot boekhouders, tengevolge hunner onvoldoende voorbereiding, ongewenscht, ook uit een ander oogpunt verdient deze maatregel geen toejuiching. Waar toch zal men heen met het groot aantal landmeters, dat

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1899 | | pagina 57