61 kan hij zich in de toekomst een belangrijker werkkring voor den teekenaar weggelegd denken, doch daarop zou de opleiding langs meer practischen weg kunnen aangeleid worden. De heer Boer gelooft dat, juist met het oog op de praktijk, de theoretische kennis moet gevraagd worden. Een bekwaam teekenaar dient te kunnen kaarteeren, om dit werk met oordeel te kunnen verrichten dient hij kennis te hebben van de vlakke meetkunde. Om den landmeter behoorlijk te kunnen assisteeren, moet hij bedreven zijn in 't gebruik van logarithmen- en andere tafels, daarvoor is kennis omtrent de samenstelling van die tafels een vereischte en deze kennis kan, zonder begrip van gonio- en trigonometrie, moeilijk verkregen worden. De heer Hoffmann beantwoordt de sprekers. Hij blijft de meening toegedaan, dat de wetenschappelijke eischen, die hij den candidaat teekenaar zou willen stellen, niet te hoog zijn. Moge het misschien waar zijn, dat de noodige practische bedrevenheid te verkrijgen is zonder theoretische kennis, met deze voorafgaande ontwikkeling toegerust, zal zulks gemakkelijker gaan en zal in den te wachten werkkring met meer kennis van zaken kunnen gehandeld worden. Bovendien mag men, in verband met de bestaande tractementen, van den toekomstigen teekenaar eenige algemeene ontwikkeling verlangen. Het woord werdt gevraagd door de heeren Tinkelenberg en Oosterman. De heer Tinkelenberg wil niet in debat treden over het besproken onderwerp, omdat de rede van den inleider en de gevolgde besprekingen, een geest ademen die geheel strookt met het doel dat door de vereeniging van teekenaars van het kadaster wordt nagestreefd. Hij betuigt zijne erkentelijkheid voor de wijze waarop de zaak die hem en de vereeniging, waarvan hij voorzitter is, zoo na aan het hart ligt, is besproken, hij zegt vergadering en bestuur dank voor de verleende gastvrijheid. De heer Oosterman oppert het bezwaar, dat onze vereeniging, door de belangen van de teekenaars te bevorderen, in conflict komt met een zaak die, krachtens een besluit van de vorige vergadering, in behandeling is genomen n.l. het behartigen van finantieele aangelegenheden de tractementsregeling der

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1899 | | pagina 61