66 d. De absolute nauwkeurigheid. Onverschillig of men met groote dan wel met kleine getallen werkt, zijn de uitkomsten altijd absoluut nauwkeurig. Dit is, vooral wanneer het ciiferwerk betrekking heeft op geldelijke administratie, een niet genoeg te waardeeren voordeel. e. De zelfcontrole. De machine is zoodanig ingericht, dat zij zich zelf controleert, zoodat begane vergissingen zich onmiddellijk uitwijzen. Bij vermenigvuldigingen wordt bijv. na afloop der bewerking zoowel het vermenigvuldigtal als de vermenigvuldiger op het toestel zichtbaar, zoodat men zich kan vergewissen of men het juiste getal vermenigvuldigd heeft. f. Set gemakkelijk redres van begane fouten. Heeft men de kruk der machine bij vergissing eenmaal te veel rond gedraaid, dan kan men de begane fout oogenblikkelijk herstellen, door haar eens in tegengestelden zin rond te draaien. Iedere fout wordt op die wijze volkomen geëlimineerd, waarbij nog valt op te merken, dat de machine zelf controleert of de vergissing naar behooren hersteld is. In het algemeen geldt de regel dat iedere bewerking, d. i. iedere draaiing in tegengestelden zin volmaakt wordt opgeheven. Het groote gemak, dat hieraan verbonden is, valt eerst dan goed in het oog, als men dikwijls met de machine gewerkt heeft. g. De snelheid der bewerkingen. Zelfs vermenigvuldigingen, die tot in de billioenen loopen, worden in minder dan een minuut tijds volmaakt zuiver uitgevoerd. Evenzoo gaat het met de afschuwelijkste deelingen en worteltrekkingende laatste kosten echter wat meer tijd. Een weinig geoefend persoon zal echter in drie minuten gemakkelijk y 2 tot in 12 decimalen nauwkeurig kunnen trekken. Het worteltrekken geschiedt volgens eene hoogst interessante, geheel nieuwe, door Prof. Töpler uitgedachte methode, die zich voortreffelijk leent tot een geheel mechanische uitvoering. Zelfs personen, die van wortels noch machten eenig begrip hebben, kan men die methode in een kwartier leeren. Het is eene hoogst vernuftige toepassing der machine, die vooral bij de werkdadige uitvoering bewondering wekt. Wij kunnen hieromtrent echter in geene nadere beschouwingen treden; het zij hier enkel aange- teekend, dat de rekenmachine sneller tot het doel leidt dan het werken met logarithmen, en bovendien duizenden malen meer zekerheid geeft, dat de uitkomst nauwkeurig is. h. De mogelijkheid iedere bewerking op een willekeurig oogenblik of te breken en haar later weer voort te zetten. Dit voordeel moet niet te licht worden geschat. Weinigen zullen er voorzeker zijn, wien niet eens een wrevelig, hartig woordje ontsnapt is, als zij te midden van een ellenlange optelling plotseling gestoord werden

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1899 | | pagina 66