70 Het bestaande kadaster geeft, wegens de onvastheid der eigendoms- grenzen, tot vele onjuistheden en teleurstellingen aanleiding, daar bij her meting menigmaal blijkt, dat er meer of minder oppervlakte binnen de perceelen aauwezig is, dan vroegere afmetingen in de leggers en dientengevolge ook de koopakten aangeven. Wel is waar wordt den belanghebbenden gelegenheid gegeven tot reclame, doch daar de grenzen, als niet uitgaande van vastgelegde punten, niet onherroepelijk vaststaan, is het bewijs van foutieve meting in de meeste gevallen moeilijk of in het geheel niet door den belanghebbende te leveren. Ook zal ik mij niet begeven op het gebied van de rechten van den hypotheekhouder en van den houder van een servituut, die bij vaststelling van de grensscheiding bij de delimitatie volgens het gevoelen van den Minister zouden moeten worden gehoord, omdat iemand als de heer Pijnappel en andere deskundigen daarin weinig bezwaar zien, en mochten die heeren op dat punt eens dwalen, hetgeen mij niet zoo voorkomt, dan is het toch in allen gevalle beter dat die zaken onder de oogen worden gezien, dan dat men het opkomen van menig geschil onder het bestaande kadaster laat voortwoekeren. De adviseurs van dezen Minister schijnen terug te schrikken voor de moeilijkheden, die uit voorkomende fouten bij het rechtsgeldig kadaster zouden kunnen ontstaan, maar met de middelen, waarmede de landmeetkunde tegenwoordig is toe gerust, staat het, volgens de autoriteiten op dat gebied, zoo goed als vast, dat het maken dier fouten tot de hooge uitzonderingen behoort. De meting en de berekening is namelijk zoodanig ingericht, dat fouten zich zelt verraden. Ik hoop daarom, dat de Minister zich alsnog door de beste technici van ons bekwaam korps, dat zich aan de landmeetkunde wijdt, zal willen doen voorlichten, indien dit nog niet voldoende geschied mocht zijn. De hypotheekbewaarders, hoe bekwaam en verdienstelijk zij overigens ook mogen zijn, zijn toch van oorsprong geen technici op het gebied der landmeetkunde. Daar in het Voorloopig Verslag van deze Kamer het denkbeeld van een afzonderlijk eigendomskadaster is aangegeven, blijkt uit de Memorie van Antwoord, dat de gezindheid van den Minister tot invoering van een rechtsgeldig kadaster er nog niet op is vooruitgegaan, en wel wegens de meerdere kosten, die daarvan het gevolg zouden zijn. Ik zou dit bezwaar van den Minister op prijs stellen, indien niet mijn gevoelen ware, dat dan een afzonderlijk plan voor de grensbepaling der eigendommen een over bodigheid is. Volgens mijn bescheiden meening is in de beide Kamers der Staten-Generaal, bij de behandeling van deze materie, het bespreken van de nauwkeurigheid der kadastrale kaart steeds overmatig veel op den voorgrond getreden. Ik ben zoo vrij er op te wijzen dat de schaal, waarop de kaarten zijn geteekend, met de meerdere of mindere nauwkeurigheid van het kadaster,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1899 | | pagina 70