84 Jordans overlijden, nog in de kracht zijns levens op 17 April jl. trof heinde en ver velen, die in hem den grooten geodeet hadden leeren waardeeren. In Jordan eeren we in de eerste plaats den man der theorie, den begaafden mathematicus, Gauss daarentegen is vóór alles de man der praktijk, de ambtenaar, die als landmeter begonnen, thans aan het Pruisisch departement van financiën in waarheid staat als het technisch hoofd van het kadaster. Jordan heeft rusteloos de wetenschap toegepast op allerlei vraagstukken der landmeetkunde, het werk van anderen onderzocht, allerlei gegevens verzameld en verwerkt en als redacteur van het Zeitschrift für Vermessungswesen, als hoogleeraar in de geodesie te Hannover, als schrijver van allerlei werken, waaronder het Hand- buch der Vermessungskunde zijn standdaardwerk is, een schat van kennis verspreid onder geodeten, geografen en astronomen over de geheele wereld. Gauss heeft wetenschap en ervaring aan elkander gehuwd door de subtiele, op hoogere wiskunde steunende theorieën pasklaar te maken voor de praktijk der gewone landmeetkunde. De eigenaardige veelzijdige taak, die het kadaster te vervullen heeft in het Staats-organisme maakt veelvuldige samenwerking en overleg van het technisch hoofd met allerlei autoriteiten noodzakelijk, waarbij Gauss bijzonder te stade komt zijne hoffelijkheid, zijn bescheiden wijze van optreden. „Wer das Glück gehabt hat, ihm ,,im Leben naher zu treten, muss ihn auch hochschatzen als einen „der liebenswürdigsten und wohlwollendsten Menschen", zegt Prof. Koll (Zeitschr. f. Verm. 1899 S. 86) en dit strookt geheel met den indruk dien wij kregen uit enkele brieven die wij de eer hadden van hem te ontvangen. Jordan was vóór alles de geleerde, streng voor zich zelf en voor anderen. Ook in den omgang loochende hij niet den krach- tigen wil, die zijn onvermoeid werken beheerschte. In zijne polemieken en in de debatten op de vergaderingen der Duitsche Geometerverein bleef hij zakelijk, zoekende naar waarheid en naar de juiste argumenten, meer hechtend aan den inhoud dan aan den vorm. Uit zijn mond tijdens eene korte persoonlijke kennismaking op de vergadering van genoemde Geometerverein te Bonn 1895

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1899 | | pagina 84