85 klonk het niet als eene beleefdheidsphrase: „Ihres Zeitschrift ist mir lieb und werth." Ook op andere wijzen heeft hij blijk ge geven met de richting van ons tijdschrift ingenomen te zijn o. a. door daarvoor, kort voor zijn dood, af te staan de verhandeling over het onderzoek naar de nauwkeurigheid van de driehoeks meting van Snellius (dezen jaargang bl. 3.) Het verschil in werken en streven van beide mannen schijnt het grootst uit de verte gezien. Meer van nabij beschouwd ver vloeien de scherpe tegenstellingen en merkt men op, dat zij elkander in menig opzicht aanvullen, dat zij meer dan eens, zij het op indirecte wijze, hebben samengewerkt ter bereiking van groote doel einden. Zulks is vooral het geval geweest in het streven naar invoering van wetenschappelijke en nauwkeurige methoden voor meting en voor de vereffening van waarnemingen en in de verkrijging van een der middelen daartoe: de wetenschappelijke vorming van den landmeter. We laten hier volgen korte levensberichten der beide mannen, waarbij ons tot leiddraad hebben gediend de mededeelingen van Prof. Koll en van Helmert in het Zeitschrift für Vermessungs- wesen 1899, S. 65 en S. 321. Friedrich Gustav Gauss werd in 1829 te Bielefeld geboren, alwaar zijn vader klein handelaar was. Na het lager en gymnasiaal onderwijs te hebben genoten en na anderhalf jaar in de praktijk werkzaam te zijn geweest, behaalde hij op 19-jarigen leeftijd te Minden zijn diploma als „Feldmesser." Op zijne ontwikkeling zal verder de werkzaamstelling bij de vernieuwing van het kadaster (tot 1852) een overwegenden invloed hebben gehad Daarna werkte hij 4V2 jaar aan verschillende kadasterkantoren. Zooals bekend omvatten deze kantoren de werkzaamheden, die in ons land worden verricht door de land meters voor den veld- en voor den kantoordienst en door de controleurs D. B. en K. In 1857 werd Gauss tot hoofd van een dergelijk kantoor (Kadaster-Kontroleur) benoemd en in het volgend jaar aan het Pruisische departement van Financiën geroepen waar hij onder verschillende titels, in de laatste jaren als „Wirkliche Geheime

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1899 | | pagina 85