86 Oberfinanzrath" werkzaam bleef en gelegenheid vond zijne groote administratieve bekwaamheden, zijn organiseerend talent te toonen. Die gelegenheid vond hij vooral toen hij medewerking moest verleenen aan de uitvoering der wet op de grondbelasting van 21 Mei 1861. Ter perequatie moesten alle voorhanden kaart werken zooveel mogelijk worden dienstbaar gemaakt en voor zoover deze onbruikbaar bleken of ontbraken moest in korten tijd door kadastreering het ontbrekend materiaal worden verschaft. Het laatste gold natuurlijk vooral de woeste of weinig geparcelleerde gronden, welker opmeting relatief niet veel tijd eischte, doch de oppervlakte daarvan bedroeg in de oostelijke provinciën niet minder dan 22,7 in de westelijke 4,7 millioen hectaren 8 maal de oppervlakte van Nederland.) Het werk was binnen den vast- gestelden termijn op 1 Januari 1865 gereed! Een gelijksoortig vraagstuk moest na 1866 door de annexatie van Sleeswijk-Holstein, Hannover en Hessen worden opgelost. Natuurlijk was Gauss slechts één der ambtenaren die aan de oplossing moesten samenwerken, doch op de organisatie van het technisch deel van het werk heeft hij ongetwijfeld een over wegenden invloed uitgeoefend. Men moet zich niet voorstellen dat de in korten tijd opgemaakte kaarten groote nauwkeurigheid bezitten. Het tegendeel is maar al te dikwijls gebleken. Het is de oude historie welke zich telkens en overal herhaalt. De gewenschte perequatie der grondbelasting doet plotseling de behoefte ontstaan aan kadastreering van het geheele Rijk binnen korten termijn; tijd tot voorbereiding en vorming van personeel ontbreektalle krachten, die zich aanbieden, worden aan het werk gesteld; alle methoden van meting worden toegelaten mits het resultaat maar voldoende is voor den omslag der belasting. Is het werk gereed, dan komt de administratie voor de boekhouding op den eigendom beslag leggen op het resultaat en dan komen de klachten, als de kaarten geheel ontoereikend blijken voor de verzekering van het eigendomsrecht. Zoo heeft men ook in Pruisen bij de invoering der grondboek- wetten van 5 Mei 1872 het kadastraal perceel tot grondslag gelegd aan de boekhouding en nu door de jurisprudentie is uitgemaakt

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1899 | | pagina 86