87 dat dientengevolge de kadastrale aanduiding in het grondboek ten behoeve van derden deelneemt aan de „öffentliche Glaube" van dat boek (zie dit Tijdschr. XIV bl. 168) nu doen zich de be zwaren van de onnauwkeurigheid der kaarten steeds sterker ge voelen en wordt het steeds meer een gebiedende noodzakelijkheid, de vernieuwing ter voldoening aan die hoogere eischen in sneller tempo dan thans geschiedt voort te zetten. Dergelijke vernieuwing stelt ook hoogere eischen aan de techniek, in de eerste plaats aan de hoofdambtenaren, die de methoden van meting, berekening enz. moeten ontwerpen en voor de vorming van een theoretisch en praktisch voldoend ontwikkeld personeel moeten zorg dragen. Ook tegen dezen taak bleek Gauss opgewassen. Zijne prak tische ervaring bij hermetingen opgedaan, zijne voortgezette studiën waarvan de resultaten vooral zijn neergelegd in „Die trigono- metrischen und polygonometrischen Rechnungen in der Feldmess- kunst, Halle 1876" (de 2® geheel omgewerkte druk verscheen in 1893) hadden hem voorbereid tot de gewichtige taak: het ontwerpen van voorschriften voor de technische uitvoering der vernieuwing van het kadaster (Anweisungen VIII und IX vom 25 Oktober 1881) Toegelicht met kaarten, schetsen, tabellen, alles op voorbeeldige wijze uitgevoerd, trokken deze voorschriften zoozeer de algemeene aandacht, dat zij reeds in meerdere talen zijn overgezet. De groote verdienste van Gauss is, voor de berekeningen formulieren te hebben gegeven ter vereffening van de onvermijde lijke fouten der meting naar de methode der kleinste vierkanten en aldus die methode ook toegankelijk te hebben gemaakt voor de groote schare van practici, wien het aan tijd of aan dien bijzonderen mathematischen aanleg ontbreekt, noodig om zelfstandig tot de eenvoudigste aanwending dier methode op de vraagstukken der landmeetkunde te geraken. Voorts wordt een duurzamen technischen grondslag voor de uitzetting van verloren grenzen en voor de bijhouding gelegd door de verzekering te velde, behalve van de driehoeks- en veelhoeks- punten, van de inbindingspunten van meetlijnen voor te schrijven. Door berekening der coördinaten van deze punten wordt eene deugdelijke controle op het werk uitgeoefend.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1899 | | pagina 87