88 Met de vermelding dezer verdiensten kunnen wij te eerder volstaan omdat wij reeds vroeger eene uitvoerige toelichting opdieAnwei- sungen, met toepassingen verduidelijkt, hebben gegeven. (Tijdschr. I bl. 27, 113, 153, 185, 193, II 137, IV 86, 121.) Ook de heer Hoffmann schreef daarover belangrijke artikelen (Tijdschr. IV 99, 156, V 81, XI 56) en de meeste landmeters hier te lande, met hermetingen belast, nemen thans voor de vereffening van driehoeks metingen Anweisung IX tot leiddraad. Men stelle zich niet voor, dat die Anweisungen uitsluitend op het bureau of in de studeercel zijn ontstaan. Er is bij de samen stelling zooveel mogelijk partij getrokken van de ondervinding op het terrein verkregen. De beginselen ervan zaten o. a. voor bij de kadastreering van het hertogdom Lauenburg, de ontwerpen der Anweisungen werden aan de praktijk getoetst voornamelijk bij de hermeting van het vorstendom Lippe, en op grond daarvan aangevuld en gewijzigd. Natuurlijk zijn zij niet in elk opzicht volmaakt en hebben ervaring en onderzoek verbeteringen wenschelijk gemaakt. Zoo is bijv. gebleken dat de ondergrondsche verzekering van punten door draineerbuizen niet zeer praktisch is, dat de gestelde foutlimieten, vooral die voor lengtemeting, veel te ruim zijn enz. In Elzas-Lotharingen zijn dan ook op verschillende punten ver beteringen aangebracht en bij de „Stadtvermessungen" in Pruisen zelf dienen zij meer als leiddraad dan als bindende voorschriften. Trouwens de in 1894 verschenen tweede druk van Anweisung IX geeft allerlei kleine wijzigingen, zonder dat de afwijkende bepalingen van den eersten druk uitdrukkelijk worden afgeschaft, waaruit wel blijkt, dat het nimmer de bedoeling is geweest de ambtenaren aan eene slaafsche opvolging dezer voorschriften te binden, waardoor eene voortgaande ontwikkeling der kadastrale techniek zou worden belemmerd. Het behoeft wel nauwelijks gezegd, dat de beste instrumenten voor de metingen worden beschikbaar gesteld, voor hoekmetingen bijv. microscoop-theodolieten In overeenstemming met de hoogere eischen aan wetenschappe lijke, vooral mathematische ontwikkeling, aan den landmeter gesteld, werd bij besluit van 4 September 1882, regelende het exameni

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1899 | | pagina 88