89 eene academische vorming der landmeters voorgeschreven en daartoe het onderwijs in geodesie en kuituurtechniek ingericht aan de Landwirthschaftliche Hochschule in Berlin en aan de Landwirth- schaftliche Academie in Poppelsdorf (Bonn). Aan de studie moet minstens een jaar praktijk voorafgaan, ook tijdens het onderwijs worden vele praktische oefeningen gehouden. De verwachting dat de hoogere eischen eene vermindering van het aantal candidaten zou tengevolge hebben is niet vervuld; juist door den eisch der academische vorming schijnt het vak voor de jongelieden veel meer aantrekkelijkheid te hebben ver kregen. Wilhelm Jordan werd op 1 Maart 1842 te Ellwangen in Wurtemberg geboren. Na het gymnasium en de polytechnische school te Stuttgart te hebben bezocht deed hij in 1864 examen voor ingenieur en voor landmeter lste klasse. Hij werkte achtereenvolgens aan spoorweg- ontwerpen, als trigonometer bij hoogtemetingen, als assistent voor geodesie aan de polytechnische school te Stuttgart en als hoog leeraar in de geodesie aan de hoogescholen te Karlsruhe (18681882) en te Hannover. Geen gelegenheid om op praktisch gebied werkzaam te zijn liet hij voorbijgaan. In den winter van 1873/74 sloot hij zich aan bij de expeditie van Rohlfs in de Libische woestijn, waar hij voor topographische opnemingen reeds gebruik maakte van de photogrammetrie. Ook nam hij deel aan de basismeting bij Göttingen en leidde of berekende verschillende waterpassingen, driehoeksmetingen enz. De praktische werkzaamheden gaven hem gelegenheid, theorieën op te bouwen of te vereenvoudigen, zooals uit zijne veelvuldige werken blijkt. Geen enkel deel van het gebied der hoogere en lagere geodesie bleef hem vreemd. Zijne werkkracht was reusachtig. In 1873 verscheen zijn Taschenbuch der praktischen Geometrie In den loop der volgende jaren dijde het zich uit tot het bekende handboek, dat steeds toenemende in rijkdom van inhoud, reeds

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1899 | | pagina 89