90 vier drukken beleefde. Het bestaat thans uit drie deelen, n.l. le deel „Die Methode der kleinsten Quadrate," 2e deel „die Feld-und Landmessung" en 3e deel „die Landesvermessung und Grundaufgaben der Erdmessung." Voor de landmeters van het meeste gewicht is het 2e deel, dat in 1897 in vijfde druk, verrijkt met eene beknopte ontwikkeling van de methode der kleinste vierkanten, afzonderlijk is verschenen. „Ein so scharfsinniger Mann" zegt Helmert „wie Jordan musste naturgemass in vielen Theilen seiner Wissenschaft zu Erganzungen und Verbesserungen, ja sogar zu ganz neuen Theo rieën gelangen. Namentlich in der Feld-und Landmessung wird sich kaum ein Kapitel finden, wo er nicht etwas zugethan hat." Behalve tallooze artikelen in het door Jordan als eerste redacteur mede geredigeerde Zeitschrift für Vermessungswesen en in enkele andere tijdschriften verschenen van zijne hand nog verschillende andere werken, waarvan we slechts noemen: het in 1882 in vereeniging met Steppes en onder medewerking van vele bekende geodeten uitgegeven historisch-kritische werk Das deutsche Vermessungswesen, in 1893: Logarithmisch-trigonometrische Taf ein für centesimale Theilung des Quadranten mit 6 Decimalstellen in 1897 Sinus und Cosinustaf ein von 10 zu 10 Secunden mit 7 Decimalstellen: Opus Palatium, berekend op het gebruik van de rekenmachine. We meenen thans te kunnen volstaan met dit onvolledig over zicht der werken van den onvermoeiden vorscher, wiens groote verdiensten o.a. ook werden erkend door de benoeming tot Doctor in de philosophic honoris causa in 1875 door de universiteit te München. I. Boer Hz.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1899 | | pagina 90