96 werden aangegeven; want is dit niet het geval, worden ze, zooals thans in Pruisen gebruikelijk is,x) verzekerd onder den grond door middel van buizen, dan zal in de praktijk het opsporen dezer punten te omslachtig en somtijds zonder hoek- en lengtemeting onmogelijk zijn. Het opbreken van straat of weg, het graven in den grond heeft zijne bezwaren en kost veel tijd, vooral als de bodem door vorst of droogte hard is geworden. Zijn een of meer der vaste punten verdwenen, waaruit de verzekering van het po- lygoonpunt heeft plaats gehad, dan kan dit punt niet teruggevon den worden zonder hoek- en lengtemeting uit de omliggende po- lygoonpunten. Daarbij komt nog, dat de buizen na verloop van jaren zullen verteren en door het stooten met schop of houweel uit elkander zullen vallen. De waterstaat, welke zijne driehoekspunten en meetlijnen reeds sedert jaren op eene zichtbare en duurzame wijze verzekert door middel van basalt- en hardsteenen palen, gebruikt langs de Maas in de provincie Limburg hardsteenen palen van bizondere construc tie om de polygoonpunten aan te duiden van de meetlijnen der bestekken en grensregelingen. Figuur I geeft een idee van zoo'n paal. De bewerkte kop verheft zich nauwelijks boven het maai veld en heeft in een der zijvlakken eene uitholling a, in den vorm van een halven cirkel, welks middelpunt het polygoonpunt aangeeft. In deze uitholling wordt de baak geplaatst zoodanig, dat het mid den der baak samenvalt met het midden der uitholling. Ook in kei- of straatwegen zouden deze palen gebruikt kunnen worden, mits de tegen de uitholling liggende steen eveneens van eene holte werd voorzien. Ofschoon aanwending dezer palen zeer practisch is, hebben ze toch één bezwaar; bij niet vertikalen stand van den paal zal de baak, de uitholling volgende, scheef komen te staan, tenzij ze gestut worde; en als dit toch moet geschieden, zou de zijwaartsche uithol ling van den paal kunnen vervallen en vervangen worden door eene kleine uitholling in het midden van den kop, waarin dan de punt der baak geplaatst zou moeten worden, zooals door figuur II wordt voorgesteld; het stutten zou kunnen geschieden door drie ijzeren Anweisung IX 30 no. 3.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1899 | | pagina 96