96 Zal nu het kadastrale nommer inderdaad zijn het kenmerk van het eigendomsperceel, dat ter beschikking kan worden gesteld van het publiek om daarop zijn rechtshandelingen te baseeren, w.o. de handelingen welke ten doel hebben om wijziging te brengen in de grenzen van het eigendom, dan is het noodzakelijk dat die grenzen ten allen tijde en met dezelfde nauwkeurigheid, waarmede ze voor het kadaster werden opgenomen, kunnen worden gekend eu dus op het terrein kunnen worden uitgezet en aangewezen. Nauwkeurig heid en duurzaamheid zijn daarom de eerste eischen, die aan een kadaster met bewijskracht moeten worden gesteld, niet alleen bij eersten aanleg maar ook gedurende de bijhouding, die een gevolg is van de wijzigingen, welke in de grenzen worden gebracht, hetzij bij overgeschreven akte of krachtens een vonnis. De gewenschte nauwkeurigheid bij eersten aanleg wordt bereikt door metingen, die geschieden in verband met eene voorafgaande driehoeksmeting en met veelhoeksmetingen, welke beide van wege het kadaster worden verricht en weder aansluiten aan punten van driehoeksmeting van hoogere orde, waarvoor in den regel torens en andere duurzaam verzekerde standplaatsen als hoekpunten zijn ge kozen. Die nauwkeurigheid wordt getoetst door controle-metingen en berekeningen, waardoor iedere fout, die mocht zijn gemaakt, zich zelve verraadt en dan ook wordt verbeterd alvorens het kadas trale plan te arresteeren en het kadastrale nommer, als kenmerk van het eigendomsperceel, ter beschikking van het publiek te stellen. Ook de punten van de driehoeks- en veelhoeksmeting, welke ten behoeve van het kadaster zijn geplaatst, moeten duurzaam worden verzekerd, b.v. door steenen palen te plaatsen op gelijke wijze als is geschied bij de driehoeksmeting, die door 's Rijks Waterstaat aan de hoofdrivieren is verricht met eene bestemming, welke minder ver reikt dan die van de driehoeksmeting voor het kadaster. Die verze kering geschiedt om ten allen tijde weder te kunnen bepalen de enkele punten, welke mochten zijn verloren gegaan, en om in het zelfde verband nieuwe punten te kunnen bepalen wanneer de ad ministratie van het kadaster kennis krijgt, dat voorgenomen terrein werkzaamheden het wegnemen van bestaande steenen palen wenschelijk maken. Die verzekering is ook noodig om bij omvangrijke metingen, welke noodzakelijk zijn geworden ten gevolge van uit gebreide terreinsveranderingen, als droogmaking, landverlegging e.d.,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 100