97 dezelfde nauwkeurigheid te kunnen bereiken in hetzelfde verband als bij den eersten aanleg is verkregen. Maar niet alleen de punten van driehoeks- en veelhoeksmeting moeten worden vezekerd, ook de meetlijnen, welke hebben gediend om de grenzen der eigendomsperceelen bij bet kadaster vast te leggen en op de kaart voor te stellen, moeten ten allen tijde kunnen worden gebruikt om veranderingen in den eigendomstoestand in het kadaster-verband te kunnen opnemen en om verloren geraakte grenzen weder op het terrein uit te zetten, daarbij uitgaande van dezelfde punten, welke voor de vastlegging dezer grenzen hebben gediend. Daartoe moeten de meetlijnen op het terrein verzekerd zijn. Voor deze verzekering kan ook weder worden gebruik gemaakt van steenen palen, die evenwel eenvoudiger en daarom minder kostbaar kunnen zijn dan de steenen palen, voor de verzekering der driehoekspunten. Rekening houdende met de ondervinding, die b.v. in Pruisen is opgedaan bij het verzekeren van meetlijnen, moeten steenen palen worden verkozen boven aarden buizen omdat deze geplaatst in gronden, waarbij wisselbouw wordt toegepast, onder het omspitten en beploegen allicht bezwijken. Bovengrondsche plaatsing der steenen palen, in dier voege dat de koppen circa een decimeter boven den beganen grond uitsteken, verdient aanbeveling ten einde te voorkomen het tijdroovend zoeken naar die palen, telkens als ze voor de bijhouding of voor grensbepaling moeten worden gebruikt. Alleen op wegen en voetpaden zal de plaatsing moeten geschieden gelijkvloers, terwijl bij het kiezen van de meetlijnen zooveel mogelijk rekening moet worden gehouden met de bestemming van den grond opdat de te plaatsen palen zoo min mogelijk hinder veroorzaken. Voor het rechtsgeldig kadaster van Elzas-Lotharingen heeft men dan ook den weg door Pruisen ingeslagen verlaten en bovengrond sche verzekering met steenen palen ingevoerd. Het tweeledig doel, dat met bedoelde steenen palen wordt bereikt, komt hierop neer: 1°. dat ze de nauwkeurige bijhouding van het kadaster mogelijk maken en 2°. dat met behulp daarvan van de bewijskracht van het kadaster kan worden geprofiteerd. De betrekkelijk geringe vermeerdering van kosten behoeft niet af te schrikken. Iets anders is het of bij de invoering van een kadaster met bewijskracht zal kunnen worden gerekend op de zoo nood zakelijke medewerking van de eigenaren bij de delimitatie hunner

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 101