98 eigendommen. Mijne ondervinding op dat gebied opgedaan geeft mij aanleiding om de beste verwachtingen te koesteren. Tijdens de hermeting van 5 kadastrale gemeenten, door mij of althans met mijne medewerking verricht, werden de eigenaren voort durend uitgenoodigd om te delimiteeren, hunne eigendomsgrenzen aan te wijzen en af te palen als ze onzichtbaar waren en. ofschoon het meerendeel hunner leeft in het besef, dat ook het bestaande kadaster bewijskracht heeft, zelden heb ik te vergeefs de mede werking van de circa 4000 eigenaren ingeroepen. In die groote oppervlakte hermeten terrein, ongeveer 20000 hectaren, zijn zeker niet meer dan een dertigtal eigendomsperceelen ongedelimiteerd gebleven en dan nog alleen omdat er grensgeschillen bestonden, waaromtrent de belanghebbenden niet tot eene schikking konden geraken. Op medewerking van de eigenaren bij eene voorafgaande delimitatie mag m. i. dan ook worden gerekend. Het stellen van den eisch tot verplichte duurzame afscheiding van de eigendommen door het plaatsen van steenen palen op de hoekpunten der grenzen, zooals in verschillende duitsche staten is gedaan, komt mij echter niet gewenscht en evenmin noodzakelijk voor. Daargelaten, dat onze Nederlandsche vrijheidszin zich zou verzetten tegen dwangmaatregelen, kan het gerust aan de eigenaren worden overgelaten om te beoordeelen of, en zoo ja op welke wijze, zij hunne eigendommen duurzaam zullen afscheiden. Het kadasterbelang is alleen betrokken bij eene tijdelijke afpaling der niet zichtbare of vage grenzen met houten piketten, zóólang als noodig is om de meting te bewerkstellingen. Door de meting worden de grenzen vastgelegd, die in het vervolg door het kadaster kunnen worden aangewezen. Aan de eigenaren kan het worden overgelaten om maatregelen te treffen, waardoor de hulp van het kadaster tot het aanwijzen der grenzen niet steeds behoeft te worden ingeroepen. Het komt mij voor dat de vraag: wat is een kadaster met be wijskracht thans, wel beknopt, maar voor het beoogde doel vol doende is beantwoord. Slechts een paar opmerkingen, die meer de urgentie der zaak betreffen, worden hieraan toegevoegd. Een opmerkelijk verschijnsel is het, dat men overal in Europa tot het besluit is gekomen, dat het bestaande fiscale kadaster is vermolmd en dringend moet worden vernieuwd en dat, waar ook vernieu wing ter hand wordt genomenop den voorgrond worden gesteld

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 102