99 de eischen van duurzaamheid en geschiktheid om de grenzen van den eigendom te verzekeren, al is de bewijskracht dan ook niet overal bij wet geregeld. Pruisen en vele andere duitsche staten zijn reeds gedurende ge- ruimen tijd bezig aan de vernieuwing hunner kadasters. Daaraan wordt eene geregelde delimitatie ten grondslag gelegd, waarvan het bewijs wordt verkregen door een proces-verbaal; Italië en Servië hebben dat voorbeeld gevolgd. In 1844 is het kanton Geneve reeds voorgegaan met een rechts geldig kadaster in te voeren, waarvan E. Hély d'Oissel zegt: „dat „sedert de invoering daarvan geen processen over grensgeschillen „meer worden gevoerd". x) In 1862 werd zoodanig kadaster in Trans-Kaukasië ingevoerd, nadat de eigendomsgrenzen contradictair waren vastgesteld, de bij houding was geregeld, en eene gemakkelijke min kostbare wijze van procedeeren in zake grensgeschillen was mogelijk gemaakt. De ondervinding in Pruisen opgedaan is ten goede gekomen aan de vernieuwing van het kadaster voor het in 1871 geannexeerde grondgebied en bij de wet van 31 Maart 1884 zijn voor het Rijks- land bepalingen gemaakt, waardoor de invoering van een absoluut rechtsgeldig kadaster daar is verzekerd. En Frankrijk, zich ook in dit opzicht nog solidair gevoelende met 1'Alsace et Loraine, besloot in 1898 tot invoering van een kadaster met bewijskracht met ver plichte delimitatie, met welke delimitatie de uitkomsten der meting krachtens wettelijk vermoeden worden geacht overeen te stemmen, behoudens tegenbewijs. De bakermat van ons kadaster is Frankrijk. Ook ons kadaster moet worden vernieuwd. In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Staatsbegrooting voor 1889 reeds werd door den Minister van Financiën gezegd, „dat 235 kadastrale gemeenten (circa x/s van het „geheele aantal) dringend hermeting vorderen" en, als het woord dringend wordt weggelaten, is deze uitspraak op het grootste aantal gemeenten reeds nu van toepassing. Welk standpunt moet Nederland nu innemen bij de vernieuwing van zijn kadaster? Zal met die vernieuwing ook worden gelet op de eischen van den grondeigendom en den kadastralen dienst beide, Revue des deux mondes van 15 Juni 1874.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 103