101 misgewas en overstrooming zou treffen hem, die zich aan eens anders grenspalen vergreep. Vandaar ook, dat de Germanen de bewaking der grenspalen op droegen aan zaakkundigen, die tevens waren belast met het be slechten van grensgeschillen, en dat hier te lande de zorg voor de grenssteenen was opgedragen aan eene rondgaande rechtbank, die eene jaarlijksche schouw had te houden en tevens grensgeschillen moest beslechten, terwijl thans onder vigueur van art. 333 van ons strafwetboek eene gevangenisstraf van hoogstens 2 jaar is gesteld op het verplaatsen van grenspalen. Ten allen tijde dus maatregelen, waaruit blijkt zoowel van den wil van den bezitter om de grenzen van zijn bezit te verzekeren als van pogingen van de overheid om daarbij behulpzaam te zijn. Bedreigingen met banbliksems, vervloekingen en gevangenisstraffen ze mogen afschrikwekkend werken niet verhinderen kunnen ze dat grenspalen worden verplaatst en de eigenaar vroeg of laat wordt gesteld voor de vraag: waar zijn mijne grenzen; op welke vraag hij dan gaarne spoedig een afdoend antwoord wil ontvangen. Het ligt daarom voor de hand, dat in eene meer duurzame afscheiding hel middel werd gezocht om grensgeschillen te voorkomen. Hagen en schuttingen op de grenslijnen geplaatst, of greppels en slooten daar gegraven, geven niet alleen een betere afscheiding maar tevens gelegenheid om de uitgestrektheid van het grondstuk gemakkelijk te overzien, terwijl muren, hier en daar in steden en dorpen geplaatst tot afscheiding, eene duurzame afsluiting vormen, die, jammer genoeg, èn om de kosten èn wegens de bestemming van het grondstuk, ten plattelande slechts zelden wordt toegepast. De grenslijnen in slooten evenwel worden soms, zonder dat het wordt opgemerkt of kan worden bewezen, verplaatst als gevolg van het afsteken der kanten eenerzijds en het aangroeien daarvan anderzijds. Schuttingen hebben te lijden van den tand des tijds, gaan overhellen en moeten worden vernieuwd en de vernieuwing gaat allicht gepaard met verplaatsing van de afscheiding. Hagen worden na verloop van tijd omvangrijker, worden vernieuwd of wel de aangrenzende eigenaar plaatst daartegen eene nieuwe haag; steeds heet de grens te worden gevormd door eene haag, maar na verloop van tijd en vooral na verandering van eigenaar rijst de vraag: waar is of welke haag vomt de grensscheiding.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 105