102 Een in het duin gelegen en daarvan door cultuurgrenzen afge scheiden eigendomsperceel wordt door duinzand zoodanig overstoven, dat het niet meer van het duin te onderscheiden is, en de eigenaar van den overstoven grond loopt gevaar zijn eigendom te verliezen, tenzij hij dit binnen vijf jaren na de overstuiving heeft afgescheiden. In deze en andere gevallen ontstaan grensgeschillen of komt het voor dat antwoord moet worden gegeven op de vraag naar grensaan wijzing. In sommige gevallen zal de werking van het verjarings-instituut het geven van antwoord overbodig kunnen maken maar het bewijs, dat de termijn verstreken is, kan in den regel niet worden geleverd. „Processen over den eigendom en over het ontstaan en te nietgaan „van hypotheken zijn zeldzaamheden", zegt Mr. P. R. Feith in zijn prae-advies aan de Nederl. Juristen Vereeniging, x) „waarover „geprocedeerd pleegt te worden, is over de grenzen der perceelen, „of over de verhouding tusschen eigenaren van naburige erven. „Konden die geschillen worden voorkomen, dan werd aan de practijk „een grooter dienst bewezen dan door de invoering van een geheel „nieuw (hypothecair) stelsel betreffende de eigendommen." Inmiddels verwisselt het grondstuk, als voorwerp van gerechtelijk verkeer met zijne aan verandering bloot gestelde grenzen, vroeg of laat van eigenaar. Bij iedere transactie moet het object der overeenkomst worden gekend en is, in aanmerking genomen de verplichting van den verkooper om duidelijk aan te geven waartoe hij zich verbindt tegenover den kooper, de titel van aankomst als het ware aange wezen om zoo mogelijk eene omschrijving te geven van het ver kochte, zoodanig, dat het object daarmede volkomen is bepaald en de titel slechts geraadpleegd behoeft te worden om tot eene juiste beslechting te geraken als een grensgeschil ontstaat. De om schrijving van het object is daarom ten allen tijde geweest een onderdeel van den titel, dat meer of minder belangrijk was, naar gelang de auteur zich al of niet voldoende rekenschap had gegeven van het gewicht van het onderwerp. Eene der meest primitieve wijzen van omschrijving van het object is zeker die, waarbij het wordt aangeduid door zijn plaatselijken naam te vermelden, al worden dan ook tevens opgegeven de namen Handelingen Ned. Jur. Ver. Jrg. 1893.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 106