104 Jaar, twee of driemaal zooveel bedroeg als dat der additioneele „centimes, die slechts voor een tijd voor het opmaken van het „kadaster geheven worden," en art. 1143 proclameert dat kadaster tot een eigendomskadaster; immers daar wordt gezegd: „het „kadaster kan en moet noodwendig in het vervolg tot bewijsstuk „in rechten dienen om den eigendom te bewijzen." En ons kadaster heeft daarvoor steeds gediendNiet alleen werd het gebezigd om grensgeschillen in der minne te beslechten, maar ook verschillende vonnissen zijn gebaseerd op aanwijzingen door ambtenaren van het kadaster gedaan, daarbij uitgaande van de voorstelling op het kadastrale plan. De heer B a chi ene, x) rekening houdende „met de groote diensten, „die het kadaster sedert October 1838 aan alle eigenaren van „vaste goederen heeft bewezen en voortdurend bewijst, zelfs in „hoogere mate dan in vele andere landen." betuigde zelfs zijn leedwezen „dat het, als werkdadig middel tot verzekering van de „rechten van eigenaar en gebruiker en tot vredestichting onder „de burgerij, nog niet meer wordt gewaardeerd," „want," zoo gaat hij voort, „in talrijke gevallen heeft het Nederlandsche kadaster „gedurende 36 jaren tal van geschillen en processen voorkomen „of vereffend, zonder geruchtmaking". Maar ondanks de veelzijdige bestemming, die aan ons kadaster is gegeven, en ondanks het gebruik, dat van dat kadaster wordt gemaakt, als werkdadig middel tot verzekering van de rechten van eigenaar en gebruiker, hebben de deskundigen ons kadaster voor zoodanig gebruik ten eenenmale ongeschikt verklaard en stellen zij ten waarschuwend voorbeeld aan hen, die de wenschelijkheid be- toogen om bewijskracht toe te kennen aan het bestaande kadaster, de lijdensgeschiedenis van het kadaster in het voormalige Hessen- Gassel, waar bij de wet van 29 Mei 1873 bewijskracht werd toe gekend aan de kaart van het fiscale kadaster, maar waar ook spoedig werd ingezien, dat op dezen maatregel moest worden terug gekomen, hetwelk dan ook is geschied bij de wet van 28 Mei 1885, waarna alleen die kaarten bewijskracht hebben behouden, die in den laatsten tijd als gevolg van eene meer rationeele verdeeling der grondstukken (Zuzammenleging) onder medewerking van de eigenaren zijn tot stand gekomen. Economist. October 1874.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 108