108 Maar de rechter past zoo'n redmiddel niet licht toe en alsof wij een eigendomskadaster hadden baseert hij zijn vonnissen in zake grensge schillen veelal op aanwijzingen, welke zijn gedaan volgens het kadas trale plan en, daar getuigenbewijs nu eens niet kan worden toegelaten clan weder niet afdoende kan zijn, beslist hij, ten einde raad, somtijds op aanwijzingen, waarvan hij weet dat ze weinig waarde hebben. Als voorbeeld kan worden gewezen op het arrest van de rechtbank te Leeuwarden van 10 Nov. 1887, waarbij in een grensgeschil is beslist als volgt: „Passeerende de door den eischer gestelde daad zaken. Verstaat dat de (in het vonnis genoemde) kadastrale „perceelen zullen worden opgenomen en onderzocht door drie des kundigen, dat deze de grensscheiding tusschen de eigendommen van den eischer en den gedaagde, zijnde eene bestaan hebbende haag, „zoo mogelijk wederom uitvondig zullen maken door opgraving van „de wortels dier haag, die zich aan de beide zijden der huizen „aldaar en onder de vloeren der kamers kunnen bevinden, daarna „die grensscheiding weder zullen vaststellen en uitbakenen." Uit het rapport der deskundigen blijkt, dat zij geen wortels van eene haag hebben gevonden en daarom op het terrein hebben uitgezet de grenslijn volgens het kadastrale plan, terwijl zij verklaren: „welke grenslijn zij niet anders kunnen beschouwen dan als weer gevende eene bepaalde lijn voorkomende op eene kadastrale kaart „van zeer verdachte waarde." Niettemin werd door genoemde rechtbank bij vonnis van 3 Jan. 1889 beslist: „Passeerende het door gedaagde subsidiair aange koden getuigenbewijs, als niet ter zake dienende. Wijst de con- „clusiën van eischer toe. Verstaat dat de door de deskundigen „uitgebakende grenslijn, zooals die is aangegeven in hun rapport „en in de bij dat rapport overgelegde voorstelling in kaart, de juiste „en voor beide partijen verbindende grensscheiding is van hunne „aan elkander gelegen eigendommen." Nog kan worden vermeld, dat het ongunstige oordeel van de deskundigen over de waarde van het kadastrale plan, waarvan sprake is in hun rapport, door de administratie van het kadaster is gedeeld; immers eenigen tijd nadat bedoeld vonnis kracht van gewijsde had gekregen is dat plan gedeeltelijk en wel voor de bij het vonnis betrokken perceelen ambtshalve hermeten. Ofschoon van huis uit niet zoodanig aangelegd, dat de grenzen van den eigendom daarbij zijn vastgelegd, wordt ons kadaster dus

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 112