109 zelfs in rechte gebruikt alsof het een vertrouwbaar eigendoms kadaster ware. Blijkt daaruit reeds dat de behoefte wordt gevoeld aan een kadaster, hetwelk in rechte vertrouwen verdient, dat-ge bruik zou overigens verklaard kunnen worden, als de veronderstelling juist was dat de eerst onnauwkeurige toestand langzamerhand be vredigend is geworden en een wettelijk vermoeden voor de juistheid van den suppletoir geworden toestand allerminst misplaatst zou zijn. Want het is gezegd, dat het kadaster door vernieuwing lang zamerhand wordt verbeterd, dat thans de veldaanteekeningen worden bewaard, waardoor de gevolgen van het verloren gaan der veld aanteekeningen van de primitieve metingen niet meer zoo erg worden ondervonden; kortom, dat we op weg zijn een deugdelijk voor bij- houding geschikt kadaster te verkrijgen. En inderdaad wordt voortdurend getracht om het kadaster te verbeteren en wanneer die verbetering kon worden verkregen alleen door de toewijding van de ambtenaren onder gebruikmaking van de uitmuntende hulpmiddelen, die hun ten dienste staan, wanneer die verbetering afhankelijk was van de zorg, die bij hermeting wordt gewijd aan het opnemen van den eigendomstoestand, dan zou de veronderstelling, dat we langzamerhand een wel niet bewijs krachtig maar daarom toch een steeds nauwkeuriger kadaster verkrijgen, niet zonder grond zijn. De voorschriften echter, die voor de vernieuwing van het kadaster gelden, zijn naar hun wezen nog altijd dezelfde als die welke golden tijdens de opmaking van het primitieve kadaster, d. w. z. maat regelen zijn niet getroffen, waardoor de opneming van den juisten eigendomstoestand wordt verzekerd en, al worden ook na hermeting zeer nauwkeurige kaarten vervaardigd, de oorzaken, die hebben ingewerkt door het primitieve kadaster voortdurend te ondermijnen, zijn niet weggenomen. Op welke wijze die oorzaken inwerken op het primitieve kadaster kan aanstonds blijken; voor het oogenblik kan worden volstaan met een voorbeeld, waaruit blijkt, dat ook het vernieuwde kadaster, ofschoon in eersten aanleg nauwkeurig, slecht moet worden onder de bijhouding. Het kadaster voor de friesche gemeente Dantumadeel, die uit drie kadastrale gemeenten bestaat, is door hermeting vernieuwd. In die gemeente ligt aaneengesloten een terrein van circa 2500 hectaren rietland met ongeveer hetzelfde aantal eigendomsperceeleri, waarvan

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 113