114 bijhouding van het door hermeting op hechte grondslagen ver nieuwde kadaster niet kan plaats hebben onafhankelijk van de voortdurend aan verandering blootgestelde afscheidingen zoolang zullen de geschetste nadeelige gevolgen inwerken; om het even of het object der overeenkomst in de akte wordt aangeduid met ge- heele of met gedeeltelijke nommers. Is om die gevolgen te voorkomen reeds invoering van een kadaster met bewijskracht wenschelijk, niet minder wenschelijk is de invoering daarvan voor den grondeigendom, die steeds heeft getoond behoefte te hebben aan zoodanig kadaster, dat wel beloofd maar niet is gegeven. Het kadaster en zijne plaats in de hypothecaire wetgeving. Wanneer eenmaal in beginsel is erkend, dat het wenschelijk is om het kadaster zoo te vernieuwen dat daaraan kracht van bewijs, behoudens tegenbewijs, kan worden toegekend, en de vraag moet worden overwogen of een kadaster met bewijskracht ook overeen te brengen is met de beginselen van burgerlijk recht, die in de hypothecaire wetgeving zijn neergelegd, dan is het niet meer de technicus alleen, die de hoofdrichting aangeeft van den weg, die zal moeten worden gekozen om te komen tot het eindpunt, maar zullen overwegingen van juridischen, administratieven en praktischen aard een machtigen invloed kunnen uitoefenen, zoo machtig zelfs, dat richting en eindpunt beide zouden moeten worden gewijzigd, als die overwegingen zijn geformuleerd in bezwaren, die blijken steekhoudend te zijn. Alvorens dan ook een antwoord te geven op evengenoemde vraag, zullen de juridische bezwaren, die zijn ingebracht tegen de invoering van een kadaster met bewijskracht; moeten worden onderzocht en gewogen en eerst dan, als het mocht blijken dat ze te licht zijn bevonden, zal het des te gemakkelijker vallen om aan administratieve bezwaren, mochten die bestaan, tegemoet te komen, en daarna kan het kadaster met bewijskracht worden getoetst aan de eischen van het publiek verkeer. Als plaats van onderzoek kiezen we natuurlijk het hypotheekkantoor, waar juristen, notarissen en technici met den hypotheekbewaarder en het publiek te zamen komen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 118