116 grond, eene vrijheid, die alleen wordt gebreideld daar waar bepalingen zijn gemaakt, welke in het algemeen belang noodzakelijk werden geacht. De wetgever heeft zich dan ook bepaald tot het omschrijven van de rechten op den grond en aangegeven op welke wijze die rechten kunnen worden verkregen en verloren, maar hij heeft nagelaten om maatregelen te treffen, waardoor de uitoefening van zakelijke rechten door dc werkelijk rechthebbenden is verzekerd. Alleen wordt er aan herinnerd, dat eenig zakelijk recht slechts kan worden verkregen van dengene, die daarover te beschikken heeft; tenzij men zich kan beroepen op verkrijging door verjaring, in welk geval de toestand, die geruimcn tijd als recht heeft gegolden, overgaat in recht. En laatstbedoelde wijze van verkrijgen wordt door den wetgever zelfs bevorderd door de bepaling, dat de bezitter te goeder trouw en ook die te kwader trouw bezit want de kwade trouw moet worden bewezen als eigenaren worden aangemerkt, zoodra zij gedurende een jaar ongestoord bezitter zijn geweest. Met die door den wetgever gehuldigde vrijheid van beweging moet rekening worden gehouden bij de invoering van een rechts geldig kadaster, dat bovendien moet passen in het stelsel van openbaarheid, hetwelk voor de zakelijke rechten is aangenomen, en, daar een stelsel van openbaarheid zelf drager moet zijn van de beginselen van burgerlijk recht, hebben wij allereerst te onderzoeken de beteekenis voor den grondeigendom van een hypothecair stelsel, waaraan een kadaster ten grondslag is gelegd. Het eigendomsrecht en eenig den eigendom beperkend recht, w. o. het hypotheekrecht, kan slechts worden verkregen van of gevestigd worden door den eigenaar. Het is dus noodzakelijk dat een onder zoek naar den eigenaar mogelijk is, ten einde te kunnen kennen den gerechtigde van wien men eenig zakelijk recht wil verkrijgen. Dat onderzoek zal gemakkelijk kunnen worden ingesteld als er openbaarheid bestaat voor alle rechten op den grond en voor het object, waarop rechten worden uitgeoefend. De Staat, die er belang bij heeft om voor fiscale doeleinden elk oogenblik te kunnen weten wie als eigenaar of zakelijk gerechtigde moet worden aangemerkt en daarenboven verplicht is om zorg te dragen, dat er openbare registers zijn, waarin de rechtstitel bij verkrijging of overdracht onder de levenden kan worden o verge-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 120