117 schreven, is als het ware aangewezen om openbaarheid te geven. Slechts wanneer de Staat op zich genomen heeft om openbaarheid te geven, zullen aan die openbaarheid met vertrouwen rechtsgevolgen kunnen worden verbonden. Wanneer de wetgever aan openbaar gemaakte rechten geloof waardigheid toekent, hetzij algemeen hetzij ten behoeve van derden, die een onroerend goed of een zakelijk recht daarop willen ver werven, dan wordt de openbaarheid gezegd te zijn positief. In dit stelsel kan dus verkrijging door verjaring niet werken tegen die derden verkrijgers, zoolang het door verjaring verkregen of het beweerde recht niet in het openbare register (grondboek) is vermeld. Is openbaarmaking van overdrachten, hypotheekverleeningen enz. hoogstens voorwaarde voor de verkrijging van het zakelijk recht, dient zij alleen om den rang van verschillende rechtshandelingen te bepalen en een onderzoek door belanghebbenden naar de geldigheid dier handelingen te vergemakkelijken, dan is de open baarheid negatief. Na bovenstaande uiteenzetting nemen wij dus aan, dat een stelsel van openbaarheid positief of negatief is, naar gelang de openbare registers de zakelijke rechten en de personen, door wie de rechten worden uitgeoefend, ten behoeve van derden-verkrijgers al of niet met zekerheid aanwijzen. Vóór dat zakelijke rechten kunnen worden gevestigd of het onderwerp eener rechtshandeling kunnen uitmaken moet echter het voorwerp, waarop rechten kunnen worden uitgeoefend, het object der rechtshandeling, bestaan en bekend zijn. Immers eene overeenkomst moet tot onderwerp hebben eene zaak, waarvan de hoeveelheid wel onzeker kan zijn, mits die maar nader kan worden bepaald of uitgemaakt. Art. 1369 B. W. En de over eenkomst van koop en verkoop is tot stand gekomen zoodra partijen het eens zijn over de zaak en den prijs, en eerst daarna heeft de levering plaats bedoeld bij art. 671 B. W. Nu kunnen verschillende personen achtereenvolgens of tegelijker tijd dezelfde of verschillende rechten op eene zaak uitoefenen, terwijl de zaak zelve onveranderd is gebleven. Bij het onderzoek naar den rechthebbende op de zaak moet men daarom kunnen uitgaan van de zaak. Vandaar, dat het onderzoek naar den recht hebbende vergemakkelijkt wordt als de registers, die verwijzen naar

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 121