118 het grondboek of naar de registers van over- en inschrijving, zoo danig zijn ingericht, dat naast eenigerlei speciale aanduiding van het object wordt verwezen naar het groedboekblad of het volg- nommer van het register van over- of inschrijving, waarin dat object als onderwerp eener rechtshandeling wordt vermeld. De openbaarheid berust dan op de specialiteit van het object. Die specialiteit nu kan op verschillende wijzen worden gegeven. Geeft men aan elk eigendomsperceel een naam, dan heeft men reeds een bijzonder kenmerk, maar een kenmerk, waarmede het object wordt aangeduid ook als het willekeurig vergroot of verkleind is. Het eigendomsperceel kan dan op het terrein wel worden aange wezen, het kenmerk kan dan wel de grondslag zijn voor de boek houding onder een hypothecair stelsel met negatieve of zelfs met positieve openbaarheid, maar dan alleen voor de rechten op den grond en voor den persoon, die de rechten uitoefent, terwijl in het midden wordt gelaten waar de grenzen zijn van het voorwerp, waarop de rechten worden uitgeoefend. De specialiteit van het hypothecair stelsel is dan onbepaald en men heeft dus een stelsel met negatieve specialiteit. Onder zoodanig stelsel zou men kunnen volstaan met, even als ten onzent aan de gebouwen, aan de ongebouwde eigendommen een wijknommer te geven en dat bij de hypothecaire boekhouding in te lijven, om hetzelfde effect te bereiken als met een kadaster- nommer, waaraan in rechte geen beteekenis is gegeven. De grenzen kunnen dan door een buurman, die geen partij was in de akte, worden betwist, zelfs dan als zij nauwkeurig omschreven en vastgelegd zijn, hetzij in de akte hetzij in een ander openbaar document, waarnaar de akte verwijst; de specialiteit is negatief. Een hypotheekstelsel wordt gezegd te zijn gebaseerd op de posi tieve specialiteit als de speciale aanduiding van het onroerend goed in transporten, borderellen enz. moet geschieden op zoodanige wijze, dat de verkrijger volkomen zekerheid heelt omtrent de grenzen van dat goed. Om het beginsel van positieve specialiteit te verwezenlijken behoeft men dus niet eens een kadaster ten grondslag te leggen. Men kan daartoe volstaan, zooals onder de hypothecaire wetgeving van Tunis b.v. is geschied (Wet van 5 Juli 1885), met een naam te geven aan het grondstuk en op dien naam de hypothecaire boek houding te baseeren, mits omtrent de grenzen van het grondstuk

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 122