120 Al dadelijk worden we nu voor de vraag gesteld: is positieve specialiteit bestaanbaar met een fiscaal kadaster? Eene positieve specialiteit baseeren op een fiscaal kadaster zoodat grenzen, die nimmer eigendomsgrenzen waren en door den land meter maar eigenmachtig als zoodanig zijn aangenomen, in het vervolg de eigenaren zouden binden, strijdt met alle logica en met het rechtsgevoel. Wanneer echter de praktijk en de noodzakelijkheid, wegens gemis aan betere hulpmiddelen om grensgeschillen te beslechten, daarheen voeren, dan ligt de conclusie voor de handin het vervolg behooren, althans bij vernieuwing van het kadaster, de eigendomsgrenzen vooraf door de eigenaren vastgesteld en aangewezen m. a. w. gede- limiteerd te worden, zoodat eene positieve specialiteit kan steunen op een rechtsgeldig kadaster. Eene positieve specialiteit en een fiscaal kadaster zijn niet met elkaar te rijmen. Wel te rijmen is positieve specialiteit met ons hypothecair stelsel en waarom? Dat grensverandering of grensverschuiving heeft plaats gehad kan onder een kadaster met bewijskracht worden geconstateerd. Daarom zullen de eigenaren niet meer trachten om zich ten koste van den buurman te bevoordeelen. De werking der verjaring zal onder een kadaster met bewijskracht dan ook in den regel slechts worden gevoeld als grensverschuiving heeft plaats gehad, d. w. z. bij veranderingen, die langzamerhand en onopgemerkt tot stand komen, maar waaraan usurpatie vreemd is. Zoodra de afwijkingen, die daardoor tusschen plan en terrein ont staan, worden ontdekt zullen de eigenaren meestentijds er toe over gaan om daaraan een einde te maken met behulp van de ambtenaren van het kadaster, en eene grensregeling maken, vooral als die op eenvoudige minder kostbare wijze kan tot stand komen. Zoodanige grensregeling, openbaar gemaakt, zal tengevolge hebben dat het plan in overeenstemming wordt gebracht met het terrein. Maar al ware het anders en heeft usurpatie werkelijk plaats gehad, dan nog blijft de leer, dat men in eiken stand van het geding zich beroepen kan op verkrijging door verjaring, onaangevochten. Het bewijs omtrent de grenzen van zijn object vindt de eigenaar in het kadaster met bewijskracht, de bewijslast, dat de grenzen door verjaring zijn veranderd, rust op den buurman, die zulks beweert. Het kadaster wacht af of dat bewijs zal worden geleverd

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 124