121 en het vonnis, waarbij is beslist dat de grenzen door verjaring zijn gewijzigd en dat tevens eene aanwijzing bevat van de vastgestelde grenzen, zal, openbaar gemaakt, bij het kadaster worden toegepast. Zoodanig vonnis behoeft niet eens te worden gevraagd door den eigenaar, die bij grensverandering zich beroept op verkrijging door verjaring en meent het op die wijze verkregen perceelsgedeelte te kunnen vervreemden. Hij behoeft dat behoorlijk omschreven perceelsgedeelte, om het even of het volgens het kadaster aan zijn buurman behoort, slechts over te dragen, en de overschrijving der akte zal weer tengevolge hebben dat de grenzen van het eigendoms perceel bij het kadaster worden gewijzigd. Blijkt bij de opmeting, dat de buurman geen toestemming geeft tot de grensverandering, dan wordt de nieuwe grens als eene betwiste op de kaart aangeduid. Geheel in de lijn van ons hypothecair stelsel, wordt bij het kadaster niet gevraagd naar het recht van den vervreemder, wat trouwens niet noodig is, omdat de bewijskracht daaraan toegekend medebrengt dat ten allen tijde kan worden bepaald over welk deel van het object hetzij dan al of niet rechtmatig is beschikt. Eene dergelijke wijziging der kaart verkort ook geenszins het recht van den buurman om eene revindicatie in te stellen vóór dat de verjaringstermijn is verstreken, zij kan hem zelfs bijtijds wakker maken. Maar om positieve specialiteit te kunnen verkrijgen is delimitatie door den eigenaar noodig en daarbij, zegt men, kunnen de rechten van derden belanghebbenden, b.v. die van den hypotheekhouder worden verkort. Men vergeet dan evenwel dat de actio Pauliana nog kan worden ingesteld en dat bij de delimitatie meer gedacht moet worden aan daden van eenvoudig beheer dan aan bedriege- lijke verkorting van de rechten van den schuldeischer. De overweging echter dat de rechten van den hypotheekhouder bedriegelijk verkort kunnen worden door grensverandering en dat de toewijzing van de ingestelde actio Pauliana tengevolge heeft dat de vorige toestand moet worden hersteld zal er juist toe leiden om naar de positieve specialiteit van een kadaster met bewijskracht te verlangen. Delimitatie brengt mede geloofwaardigheid van de grenzen die bij het kadaster zijn vastgesteld, dientengevolge is de hypotheek houder ten allen tijde in staat om de uitgestrektheid van het hypothecair onderpand te beoordeelen, zelfs bij nalatigheid van den

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 125