122 eigenaar in het zichtbaar afscheiden van zijn eigendom en ook hij wordt dus door delimitatie gebaat. Het kadaster met bewijskracht verbonden aan ons hypothecair stelsel bezorgt aan de hypothecaire boekhouding het oogenblikkelijk voordeel, dat is gelegen in het hebben van een kadastraal kenmerk dat niet aan voortdurende vernommering is blootgesteld. Kan voor de hypothecaire boekhouding worden beschikt over een stabiel eigendomsnommer dan wordt het ook uitvoerbaar om aan de openbare registers toe te voegen en geregeld bij te houden een grondregister, gemeenteswijze aangelegd, zooals dat reeds door cTe Personeele Commissie van 1814 werd gewenscht, waarin de „bewaarder alles zou vermelden wat hem van het onroerend goed „bekend werd," een register waarin het eigendomsnommer en niet, zooals in het bestaande algemeen register, de naam van den eigenaar als grondslag van boekhouding is aangenomen. Want, ook de Staatscommissie van 1870 heeft het reeds opgemerkt: „het goed „onveranderlijk aan dezelfde plaats gebonden en altijd kenbaar moet „den eigenaar en overige rechthebbenden, niet deze den eigendom „en de daarop klevende lasten en bezwaren doen kennen." Zoodanig grondregister, met een stabiel kadastraal kenmerk tot grondslag van boekhouding, zou het groote voordeel opleveren, dat het onderzoek naar den rechtstoestand van het onroerend goed zoo eenvoudig mogelijk en binnen een kort bestek, ook waar het erfdienstbaarheden betreft, zal kunnen geschieden en zou daaren boven van zeer veel waarde zijn, voor het geval dat mocht worden overgegaan tot invoering van een positief stelsel van openbaarheid. Want al zal de naaste toekomst ons zoodanig stelsel wel niet brengen, toch dient er rekening mede te worden gehouden, dat de stroom zich in die richting een weg tracht te banen en dat in de Nederl. Juristen-Vereeniging reeds eene groote minderheid zich voor zoodanig stelsel heeft verklaard. Weliswaar ingevoerd als onderdeel van het negatief stelsel, en dus zonder wettelijke beteekenis, zou aan een dergelijk grond register, bij invoering van een positief stelsel, de openbare geloof waardigheid kunnen worden toegekend. Alleen gemis hiervan onderscheidt zoodanig grondregister van een grondboek. Onderzoeken wij thans of het perceelnommer van een kadaster met bewijskracht even goed als, of beter dan het kenmerk van het fiscaal kadaster dienst kan doen in het gerechtelijk verkeer. Daarbij

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 126