124 consorten geboekt en 2°. met hypotheek besmet, beide in strijd met de werkelijkheid. Onder de werking van een kadaster met bewijskracht wordt het kadastemommer eveneens ter beschikking van het publiek gesteld om daarmede het eigendomsperceel bij zijn rechtshandelingen aan te duiden, met dit verschil evenwel, dat dan het eigendomsperceel door vermelding van het nommer is bepaald, dat zijne grenzen samen vallen met de eigendomsgrenzen, behoudens bewijs van het tegendeel. De rechtshandelingen worden dus niet bemoeilijkt maar integendeel gemakkelijker gemaakt, want de omschrijving van de grenzen van het object is overbodig geworden. Wenscht men echter over te dragen een perceel,waar van de gren zen niet samenvallen met de kadastrale, dus meer of minder dan hetgeen met het kadastemommer is bepaald, dan moeten noodwendig gedeeltep van kadastrale perceelen worden overgedragen. De nieuwe grenzen behooren dan te worden gedelimiteerd en het ligt voor de hand, dat het meest gunstige oogenblik daartoe is vóór de overdracht of de vestiging van een zakelijk recht. Regel dient dus te zijn opmeting vóór de over- of inschrijving. Alsdan kan meestal wel vooraf opgaaf worden gedaan van het nieuwe kadastrale nommer voor het perceelsgedeelte, zoodat nadere omschrijving der grenzen van dat gedeelte in de akte onnoodig is en de zaak dus op dezelfde wijze verloopt als bij andere geheele nommers. In de gevallen dat de kosten te hoog zouden worden kan bij administratievert maatregel worden voorzien. Bij publieke verkoopingen van perceelsgedeelten kan eene schets met de meetgetallen die de nieuwe grenzen vastleggen, bij de akte worden gevoegd. De in veiling te brengen perceelen kunnen op die schets b.v. met letters worden aangeduid, waarnaar in de akte kan worden verwezen. Thans resumeerende, geloof ik dat uit hetgeen is aangevoerd het besluit mag worden getrokken, dat een kadaster met bewijskracht beter past in ons hypothecair stelsel dan een fiscaal kadaster, en dat de invoering daarvan, wel verre van het verkeer te bemoeilijken, dit gemakkelijker maakt en daarbij in rechte een bewijsmiddel brengt, waaraan inderdaad behoefte bestaat.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 128