126 schillen de reclame van den belastingschuldige, die hermeting op kosten van ongelijk heeft gevraagd, toewijst. De eisch van den fiscus om voor één eigendomsperceel zoovele nommers te hebben als er belastingobjecten in worden aangetroffen brengt nog mede splitsing van die belastingobjecten en het vormen van nieuwe nommers, zoodra de veranderingen door den eigenaar, binnen de grenzen van zijn eigendom gemaakt, waaronder in vele gevallen door stichting, den fiscus aanleiding geven om splitsing voor de grondbelasting te vragen. Tegenover de eischen van den fiscus staan die voor den grond eigendom, welke anders en hooger zijn. De grondeigenaar, die de grenzen van zijn eigendom verzekerd denkt door het kadaster en die grenzen niet kennende, aanwijzing vraagt, zou er zich niet best bij kunnen neerleggen wanneer de grenzen van zijn eigendom op het terrein werden aangewezen zoodanig, dat zijn eigendom zooveel kleiner werd als het verschil, volgens de wet op de grondbelasting getolereerd tusschen de kadastrale en de werkelijke grootte van zijn eigendomsperceel. Bovendien wenscht de grondeigenaar een kadaster- kenmerk dat, als vertegenwoordigende het object van eigendom in den titel, kan worden overgedragen zooals hij het verkreeghij wenscht een niet veranderlijk kenmerk. Zijn belang brengt mede dat hij, bij het onderzoek dat in de hypothecaire registers moet worden ingesteld, niet wordt afgeleid door nommerveranderingen, die uitsluitend voor fiscale doeleinden zijn geschied en het onder zoek noodeloos omslachtiger maken. En wat voor den onderzoeker geldt is van niet minder belang vooi de instelling, waar de gelegenheid tot onderzoeken wordt ge geven. De boekhouding op het perceel is onder de aanhoudende nommerveranderingen zoo niet onmogelijk dan toch moeilijk en blijft in elk geval onvolledig. Is er b.v. een erfdienstbaarheid van overweg gevestigd naar den publieken weg ten behoeve van een naastgelegen erf en vervolgens het lijdend erf gesplitst in verschillende cultuurperceelen, met even zoovele nommers, dan kan men in de hypothecaire registers wel kennis nemen van die nommerveranderingen maar niet zien op welk nommer die erfdienstbaarheid ten slotte rust. Het kadastrale plan zal te baat genomen moeten worden om daaruit te beoordeelen over welk belasting-nommer loopen de lijnen, die het heerschend erf met den publieken weg verbinden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 130