128 moge men betreuren, stoornis behoeft het niet overeenstemmen van kaart met terrein op zich zelve nog niet te veroorzaken. De stoornis begint evenwel zoodra de eigenaar zijn eigendom tot onderwerp van de eene of andere rechtshandeling maakt, die open baar gemaakt moet worden. Bij verkoop in perceelen b. v. wordt het terrein vergeleken met een uittreksel van het kadastrale plan. Men ziet op de kaart, ongeveer ter plaatse waar de afscheiding, die op het terrein is, zoude moeten zijn voorgesteld, een perceelgrens; voor toekomstige eigendomsgrens wordt die afscheiding geschikt geacht. Klakkeloos wordt nu maar aangenomen, dat de afscheiding van het terrein tevens is de grens tusschen twee kadastrale perceelen, en de nommers hiervan worden als aanduidende twee eigendomsperceelen op de lijst van de te verkoopen perceelen vermeld. De eigenaar of zijn voorganger had echter vóór jaren reeds verandering gebracht in de indeeling van het terrein, waardoor de afscheidingen op het terrein niet meer zijn de grenzen van de kadastrale perceelen. Dientengevolge bestaat er vanaf het oogenblik, waarop de koop akte is overgeschreven, strijd tusschen den feitelijken toestand en den rechtstoestand, het bezit is niet in overeenstemming met den titel. Wanneer de eigendomsgrens vervolgens op het terrein moet worden aangewezen, dan wordt door den titel ver wezen naar eene kadastrale grenslijn, die feitelijk nooit eigendoms grens is geweest. Op gelijke bezwaren stuit men als hypotheek is verleend en het onderpand, dat met het nommer van een cultuur perceel was aangeduid, moet worden aangewezen. Al weder een gevolg van de zorgeloosheid, die heerscht bij de omschrijving van het object, zal worden gezegd en soms niet ten onrechte, maar de gevolgen worden dikwijls eerst na jaren ontdekt en gevoeld zelfs door hen, die niet hebben kunnen waken tegen zorgeloosheid, waarom ook toegestemd zal moeten worden dat, indien mogelijk, die gevolgen moeten worden gekeerd, opdat de zakelijk rechthebbende, dikwijls onbevoegd tot beoordeelen, niet wordt getroffen ten gevolge van de zorgeloosheid van anderen. Zulks kan voorkomen worden mits het nommer van het cultuur perceel, dat alleen aan de behoeften van den fiscus zijn ontstaan te danken heeft, ook alleen voor het gebruik van den fiscus wordt bestemd en daarentegen aan de aaneengesloten cultuurperceelen, die gezamenlijk een eigendom vormen, een eigendomskenmerk

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 132