130 „zijn eigen weg bewandele." Daarna was het de hypotheek bewaarder Mr. de Wit die in 1875 betoogde: x) „niet het belasting- element maar de belangen verbonden aan een goede boekhouding „der onroerende goederen en hypothecaire rechten moeten, in het „algemeen belang, het kadaster beheerschen." Intusschen was het denkbeeld, splitsing van het kadaster, reeds in grove trekken omlijnd toen Leon de Wal ras2) in navolging van Le Couppey beweerde „dat het plan voor het grondkadaster de grondslag moet zijn voor „het fiscale plan en dit plan moet worden opgemaakt niet onaf hankelijk van dat van het grondkadaster maar gelijktijdig-." Sedert dien werd voor de splitsing van het kadastëh op den voorgrond gesteld de eischvoor beide deelen een gemeenschappelijke grondslaghet eigendomsplan, en om tot dien grondslag te komen, verzameling van de daarvoor benoodigde gegevens, maar tegelijker tijd verzameling van de gegevens voor het samenstellen van het belastingplan, evenwel met inachtneming van de verschillende eischen van nauwkeurigheid, welke aan beide deelen moeten worden gesteld. Uit den aard der zaak komen bij de doorvoering van zoodanige splitsing verschillende maatregelen, die in het belang der admini stratie kunnen worden genomen, ter sprake, waarover met vrucht van gedachten gewisseld kan worden. Het publiek belang is daarbij echter niet betrokken. De veranderingen van administratieven aard zijn bovendien van ondergeschikt belang en betrekkelijk onverschillig is het op welke wijze ze zullen worden aangebracht, waarom daarover thans niet behoeft te worden uitgewijd. Ik bepaal mij daarom tot de hoofdzaak: de splitsing, voor zoover het publiek belang daarbij is betrokken. Het eigendomsplan dan bevat eene nauwkeurige voorstelling van de eigendomsperceelenaan elk perceel, d.i. aan elke aaneengelegen bezitting in eene kadastrale gemeente en sectie gelegen wordt een eigen domskenmerk gegeven. Alleen de eigendomsgrenzen komen op dat plan en in zwart voor; verder de kadasterpunten ten opzichte waarvan de grenzen zijn vastgelegd en ook de nieuwe grenzen suppletoir worden bepaald. De eigendomsperceelen worden secties- Het kadaster in verband met het hypothecaire stelsel en de grondbelasting. 2) Bibliothéque Universelle en Revue Suisse. Nov. Dec. 1873.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 134